Claudio Magris, Dunaj, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.

Dunaj, pierwsza książka znanego włoskiego pisarza Claudio Magrisa, ponownie trafiła do księgarń. Obszerny, bo ponad pięćsetstronnicowy esej, po czternastu latach od ostatniego polskiego wydania, wznowiło Wydawnictwo Literackie.

Claudio Magris, „Dunaj”, Wydawnictwo Literackie (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Claudio Magris, „Dunaj”, Wydawnictwo Literackie (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Narratorem Dunaju jest podróżnik-erudyta, który snuje swoją opowieść nie tylko o pięknych naddunajskich krajobrazach, ale przede wszystkim o skomplikowanej historii i bogactwie kulturowego dziedzictwa położonych nad Dunajem regionów. Wraz z wybranymi miastami tworzą one punkt wyjścia dla ciągu skojarzeń, z którego składa się narracja książki. Günzburg w Niemczech okazuje się więc miejscowością rodzinną Josefa Mengele, lekarza z Oświęcimia i zbrodniarza wojennego. Jego postać staje się dla narratora pretekstem do snucia rozważań o nazizmie jako jednym z etapów rozwoju kultury europejskiej: „nazizm stanowił apogeum, nie przekroczony nigdy szczyt hańby, najściślejszy związek, jaki kiedykolwiek istniał między społecznym ładem a bestialstwem”. Historiozoficzne refleksje nad nazizmem prowadzą zaś do czysto już filozoficznych dywagacji nad naturą zła.

Ciąg asocjacji zdaje się nie mieć końca. Czasem – jak w przypadku Ratyzbony – prowadzą one narratora (a z nim i czytelnika) w zupełnie nieoczekiwanych kierunkach: opowieść rozpoczynająca się od wciąż żywej tradycji „osła z Niedzieli Palmowej” kończy się tu refleksjami na temat oślej natury i jego roli kulturowej. Kolejne skojarzenia porządkuje tytułowy Dunaj i jego geografia – z Niemiec udajemy się do Austrii, stamtąd do Czechosłowacji i dalej – na Węgry, do Jugosławii, Bułgarii i Rumunii. Punkty węzłowe tej opowieści stanowią naddunajskie miasta, zwłaszcza Wiedeń, któremu poświęcona jest niemal w całości część Café Central, oraz Budapeszt. Każde z nich okazuje się palimpsestem – pod, zwykle ledwie naszkicowaną, warstwą współczesności, kryją się historie z mniej lub bardziej odległej przeszłości, ujęte w krótkich, zwykle dwu- lub trzystonnicowych szkicach. W Wiedniu spotykają się Trocki i Wittgenstein, baronówna Maria Vetsera i Franciszek Ferdynand.

Każdą z naddunajskich kultur poznajemy przez pryzmat losów pojedynczych ludzi – często kluczowych, znanych z podręczników historii postaci. Towarzyszą nam także twórcy i dzieła, które wywarły największy wpływ na kształt danej kultury. W części niemieckiej wielokrotnie pojawiają się nawiązania do Pieśni o Nibelungach, w austriackiej króluje Franz Grillparzer – klasyk dziewiętnastowiecznego austriackiego teatru. Zgodnie z konstrukcyjną zasadą Dunaju, te mikrohistorie prowadzą do kwestii natury ogólnej – decyzja twórcza Franza Kafki staje się metaforą losu środkowoeuropejskiego pisarza, który – by zapewnić sobie miejsce w kulturze światowej – musi oderwać się od literatury jednego z „narodów bez historii”. Zajęte obroną przed obcymi wpływami i skupione na walce o przetrwanie, narody te nie pozwalają bowiem wielkim twórcom w pełni rozwinąć talentu – pozostaje im zatem jedynie tworzyć w jednym z głównych języków europejskich.

Bohaterami eseju Magrisa, poza Dunajem naturalnie, są więc zwykle postacie historyczne. Ale są to także pojęcia, koncepcje i idee: narrator ze szczegółami opisuje spór o źródła Dunaju i obszernie relacjonuje sposoby rozumienia terminu „Górny Dunaj”. Najbardziej zaś interesuje go długie trwanie formacji kulturowych: mitu habsburskiego, przeciwstawiającego Dunaj Renowi czy cywilizacji austriackiej. Bratysławę nazywa stolicą „Europy Środkowej, będącej nawarstwieniem wciąż obecnych wieków, nierozwiązanych konfliktów i rozdarć, niezabliźnionych ran, niepogodzonych sprzeczności”.

Claudio Magris, „Dunaj”, Wydawnictwo Literackie, fot. Paolo Magris (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Claudio Magris, „Dunaj”, Wydawnictwo Literackie, fot. Paolo Magris (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Historia jest w Dunaju wszechobecna; jedynie z rzadka wyłania się zza niej jakiś strzęp teraźniejszości. W Linzu najważniejsze są marzenia Hitlera o przekształceniu miasta w naddunajską metropolię i te Zulejka Goethego, o samym mieście zaś dowiadujemy się jedynie tyle, że „jest przemysłową stolicą Austrii, ma znaczny procent chorób nerwowych wśród młodzieży i (…) mieszkańców szczególnie nieufnych wobec aparatu sprawiedliwości swego kraju”, a „pobożność jego ludności, która zaskakiwała w XVIII wieku angielskich podróżników, jest nadal żarliwa…”. Swoich współczesnych narrator z rzadka tylko dopuszcza do głosu – wyjątkiem jest babka Anka, wiekowa mieszkanka miasta Bela Crkva w Wojwodinie. Dla serbskiej osiemdziesięciolatki narrator jest niezwykle łaskawy – nie tylko, jak na kogoś, kto nie ma żadnego wpływu na bieg historii, poświęca jej zadziwiająco dużo uwagi, ale cytuje nawet raz po raz jej wypowiedzi, np. na temat Ronalda Reagana, „złego aktora, który gdy mówi w TV, wydaje się wsłuchany z przejęciem w swoich żydowskich doradców”. Babka ma w tej opowieści status, chętnie dzielącego się swą wiedzą, świadka najnowszych dziejów Belej Crkvi.

Zwykle jednak narrator dyskretnie ignoruje współczesnych sobie ludzi i realia. Nawet żelazną kurtynę przekracza zupełnie płynnie, niemal niezauważalnie – o tym, że znajduje się już w kraju socjalistycznym czytelnik dowiaduje się dopiero, gdy mowa jest o… piwie, którego zabrakło w jednym ze słowackich lokali. Brak ten interpretowany jest jako efekt wadliwej dystrybucji, typowej dla gospodarek centralnie planowanych (lub jako spisek Słowaków). Narrator, przybysz z Europy Zachodniej, ma świadomość istnienia wielu stereotypów na temat krajów komunistycznych, czemu nie raz daje wyraz, sam jednak ich nie powielając: „Pobyt w jakiejś budapesztańskiej cukierni czy księgarni zadaje kłam każdemu, kto myśli, że na wschód od Austrii zaczyna się nieokreślone azjatyckie łono”. Narracja prowadzona jest w sposób, za sprawą którego czterdziestoletnia izolacja wydaje się zaledwie chwilą wobec wielowiekowej, wspólnej historii.

Claudio Magris, „Dunaj”, Wydawnictwo Literackie (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Claudio Magris, „Dunaj”, Wydawnictwo Literackie (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ta predylekcja do przeszłości, przy jednoczesnym ignorowaniu współczesnych kontekstów opisywanych rejonów, może sprawić, że część czytelników będzie Dunajem rozczarowana. Jest to w istocie książka w jakimś sensie niedzisiejsza, niepodobna do tych, których popularność zależy od tego, jak długo mediom uda się utrzymać zainteresowanie danym tematem. Z drugiej strony, właśnie ta cecha decyduje o tym, że warto ją mieć na półce. Kwestie, które się w niej pojawiają, jak choćby kulturowa tożsamość narodów Europy Środkowej, wciąż na nowo domagają się refleksji, a różnorodność tematyki stanie się gwarancją przyjemności przy każdej kolejnej lekturze.

Dodaj komentarz

Wydarzenia

AKCES – 5. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów

Od 16 maja do 7 czerwca 2019 roku

Anastasia Pataridze, Happiness said don’t look for me, 2018 (źródło: materiały prasowe)

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

Od 12 maja do 23 czerwca 2019 roku

Plakat festiwalu XIII Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe)

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Od 26 kwietnia do 29 września 2019 roku

Leon Wyczółkowski, Dziewczyna z okolic Krakowa, 1907, Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo

Od 26 kwietnia do 2 czerwca 2019 roku

Aleksandra Simińska, 1993, Pałac w Samostrzelu, 1993, technika mieszana na kartonie, 367×426 (źródło: materiały prasowe)

W nocy twarzą ku niebu

Od 27 kwietnia do 16 czerwca 2019 roku

Plakat wystawy W nocy twarzą ku niebu (źródło: materiały prasowe)

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem

18–19 maja oraz 25–26 maja 2019 roku

Wnętrze kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, fot. K. Schubert (źródło: materiały prasowe)

Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

27 kwietnia 2019 roku

27 kwietnia 2019 – Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce (źródło: materiały prasowe)

Prototypy 02: Codex Subpartum

Od 12 kwietnia do 9 czerwca 2019 roku

Joseph Beuys, Beuys by Warhol, grafika, 1980 (źródło: materiały prasowe)

Planetarium – wystawa Jiříego Kovandy

Od 11 kwietnia do 30 maja 2019 roku

Jiří Kovanda, Na ruchomych schodach… Odwrócony, wpatruję się w oczy osoby stojącej za mną…, performans, Praga, 1977 r. (źródło: materiały prasowe)

16. Festiwal Misteria Paschalia: kierunek Włochy

Od 15 do 22 kwietnia 2019 roku

Festiwal Misteria Paschalia, fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe (źródło: materiały prasowe)

więcej wydarzeń