W ostatnim czasie zadyszki niejakiej nabrał ruch głoszenia końca (np. sztuki, podmiotu, narracji etc.). I nie dlatego, że osiągnęliśmy jakiś stan przytomności, lecz raczej z powodu wyczerpania pomysłów. Właściwie chyba już nie ma niczego, co byłoby żywe i prawdziwe. Pozostały tylko same symulacje i nekrofilskie performatywne subwersje. A jednak zdaje się znalazłem coś, czego The Endu jeszcze chyba nie ogłosiliśmy, a przynajmniej tego nie zauważyłem, bo i nie śledziłem tego zbyt solennie, więc spieszę na wszelki wypadek wielkim głosem obwieścić KONIEC FEMINIZMU! A przy okazji i wszelkich innych konstruktów opartych na idei kulturowego konstruktywizmu. Na razie na terenach Najjaśniejszej.

Wszakże po kolei. Na wstępie wypada zauważyć, że niepostrzeżenie zmienia się fokus refleksji artystycznej. Magazyny sztuki nie perorują już (zazwyczaj) o głębiach faktur czy blaskach laserunków, ale o „odważnym podejmowaniu ważnych aktualnie problemów społecznych”. I w ciemno można tak konkludować 97% dokonań artystów obsługujących instytucjonalny artworld. Wynika to nie tylko z panującej ciemnoty, ale i ogromnej nadprodukcji artefaktów. Można pośród nich znaleźć przykłady na dowolną tezę, zarówno o gwałtownym renesansie rokoka, jak i zupełnym zaniku jego tradycji. Twórcze zatem wydaje się nie tyle wytwarzanie kolejnych dzieł, lecz stanowienie kryteriów i kategorii ich oceny oraz zastosowania. Prowadzi, czy może raczej redukuje to sztukę do metapoziomu, gdzie zauważalne i nagłaśniane jest tylko to, co trafnie egzemplifikuje dominujące w danym środowisku poglądy. Jeżeli więc ktoś „nie jest dziś zwolennikiem lewicy klasowej, to właściwie nie powinien zajmować się sztuką współczesną” (opisywałem podobne głosy w Demokracja w artworld w tymże Portalu). W ten sposób „myślenie sztuki” sprowadzone zostaje to recytowania sloganów (post)politycznych. Niestety. W każdym razie, i rzecz skracając, wychodzi na to, że artysta świadomy uwikłań dzisiejszej sztuki nie powinien już bazgrolić czy strugać, lecz zajmować się „wizualizowaniem polityki” (piszę to z obolałym sercem przepojonym ironią, sarkazmem etc.).

A właściwie instrumentalizacja ta dotyczy już całej kultury. Bo przecież każdy człowiek – i tu powoli przechodzimy do tematu – wkraczający w rejony nauk humanistycznych witany jest frazami typu: „płeć jest osadem nagromadzonym przez rytualne powtarzanie norm” (Judith Butler). „De Beauvoire przerywa esencjalistyczną narrację, odrywając kulturową płeć od wyobrażonego konstruktu podmiotu i pokazuje, że jest ona rezultatem powoli realizujących się w czasie, wewnętrznie nieciągłych aktów, konstytuujących tożsamość” (Karolina Charewicz-Jakubowska w zresztą całkiem sympatycznej książce Nimfa post/post/moderna). No i właśnie, powyższy konstruktywizm płciowy, a zatem te wszystkie gender study, jak i inne oboczności feminizmu tak bujnie rozkwitające ostatnio i na naszych uczelniach, zostały skompromitowane, ośmieszone i pogrzebane drogą… technicznego rozporządzenia. Bo kolejnym logicznym oczywistym krokiem musi być ich umorzenie jako nauk opartych na błędnych założeniach. Chodzi mianowicie o ustawę różnicującą wiek emerytalny mężczyzn i kobiet. Bierna akceptacja jej również przez wszystkich jakoby walczących o emancypację i równouprawnienie oznacza utratę przez nich wszelkiej wiarygodności. Ukazuje interesowną selektywność uwagi i podwójność standardów. Nie ma bowiem emancypacji jednych kosztem dyskryminacji innych. To tylko obłuda.

Garść faktów: najnowszy „Arteon” na swojej okładce donosi o trwającej walce płci. Zadziwiająco głos ten wspomaga szef „Szumu” kuratorując – zresztą zgrabnie – wystawę w sopockiej PGS, na której kolejna artystka z kolejnego pokolenia drapieżnie demaskuje fakt, że pod szminkami, pudrami i zalotnymi pozami kryje się obolałe ciało. Jedna z naszych najlepszych reżyserek opisuje swój najnowszy film broniący kobiet w „świecie rządzonym przez sfrustrowanych facetów”. W wywiadzie dla „Onetu” pani Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego stwierdza, że następuje feminizacja sądownictwa średniego szczebla, bo 7 tysięcy złotych (słownie: siedem) na miesiąc, to „za mało, aby mężczyźni podejmowali ten zawód”. Listę tych doniesień można kontynuować, ale już to mi wystarcza, by ugrzęznąć w błogiej ambiwalencji. Pomiędzy poczuciem winy (jako ów światowy, acz sfrustrowany krzywdziciel), jak i skrytej satysfakcji (że komuś w ogóle wpadło do głowy, aby zaliczyć mnie do rządzących tymże światem). I tu pojawia się pojęcie postprawdy uznanej przez „Słownik Oksfordzki” za najważniejsze w 2016 roku. Czyli plątaniny odczuć, opinii, sugestii, performatywnych marketingów, która zastępują nam rzeczywistość. Slogany wzmagające się i potwierdzające nawzajem. Tworzące bańki informacyjne, w których tak skwapliwie się zamykamy. W każdym razie właściwie nikt już nie może wątpić, że kobiety są w naszym kraju dyskryminowane.

I tu problem, bo nie tylko one! Spójrzmy nie tylko na aktualnie obowiązujące postprawdy, lecz na twarde fakty, których jakoś nikt nie chce ułożyć w narrację. Otóż nowa ustawa emerytalna skazuję facetów na pracę 5 lat dłużej, mimo że statystycznie żyją o 7 lat krócej. Statystyczna kobieta będzie odpoczywać na emeryturze 12 lat dłużej. Dysproporcja długości życia u nas narasta zamiast zmniejszać się, jak to ma miejsce na Zachodzie. Gdyby panowie pracowali krócej, to wówczas długość życia z pewnością by się wyrównała. Darmowe leki dla seniorów są od 75 roku życia, czyli wtedy, gdy statystyczny facet… już nie żyje. Można będzie pracować na emeryturze bez ograniczeń, co oznacza, że moje koleżanki z pracy na uczelni będą nadal pracować (kontynuacja zatrudnienia jest obecnie rutynową procedurą) pobierając ponadto dodatek za bycie kobietą. W sumie ok., ale ta ustawa okrada mnie dokładnie na kwotę 145 tys. zł (moja szacowana 5 letnia emerytura). Ponadto: faceci 8 razy częściej popełniają samobójstwo, stanowią przeszło 90% bezdomnych etc. Czemu też słuszne parytety płci np. w polityce nie okazują się słuszne w innych dziedzinach – np. obecnie 90% studentów to dziewczyny? Tworzymy formację kulturową, która zupełnie nie uwzględnia problemów mężczyzn. Która dostrzega wyłącznie dyskryminację kobiet, podczas gdy de facto wszyscy jesteśmy dyskryminowani, choć na różne sposoby.

Jako skryty i wieloletni wielbiciel artywizmu napisałem zatem list do Rzecznika Praw Obywatelskich domagając się interwencji w sprawie dyskryminowania mnie w tym kraju ze względu na moją płeć. Aktualnie czekam na odpowiedź i w relacji do niej podejmę dalsze kroki prawne. Nie zawaham się wytoczyć procesu Państwu Polskiemu (szukam więc też prawników mających odwagę podjąć się tego w czynie społecznym). Mam nadzieję, że moim śladem pójdą tysiące. Natomiast brak reakcji na te emerytalne dyskryminacje kompletnie kompromituje nie tylko teoretyków kulturowego konstruktywizmu, ale i wszystkie organizacje „walczące z dyskryminacją”. Ukazuje ich wybiórczy i egoistyczny koniunkturalizm. Podobnie z obrońcami demokracji, bo demokracja wcale nie polega na obronie interesów wybranych mniejszości, lecz każdego człowieka niezależnie od jego tożsamości. Wytwarzamy aktualnie patologię, gdzie skazani na bycie „większością” zdają się nie mieć żadnych praw. Nie ma to nic wspólnego z emancypacją, sprawiedliwością ani demokracją. A feminizm skończył się, bo osiągnął sukces – stał się kolejnym narzędziem dyskryminowania i panowania. Taka instrumentalizacja stanowi moim zdaniem ostatnią (po postfeminizmie) fazę jego przemian.

Nie będę wzywał nikogo na manifestację, bo wobec ich mnogości pewnie nie przepchalibyśmy się przed kamery. Ale zacznijmy walkę o równouprawnienie (i ową demokrację) od gwizdania w każde południe jakiejś zbereźnej piosenki. Może Jožin z bažin?

27.02.2017 r. 

SŁAWOMIR MARZEC – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta wizualny, autor blisko 100 wystaw indywidualnych (m.in. CSW Warszawa, Galeria Foksal) oraz licznych publikacji z pogranicza teorii i krytyki artystycznej.

1 komentarz do artykułu “Koniec feminizmu, czyli… neo/matriarchat”

  1. Powiem krótko: już dawno nie czytałam podobnych bzdur :-) Serdeczne pozdrawiania dla pokrzywdzonego, uciskanego autora tekstu i listu do Rzecznika Praw Obywatelskich… Iwona Demko

Dodaj komentarz


Artykuły

Recenzje

Not a Pretty Story

Magdalena Kargul

„I Am Not Your Negro”, reż. Raoul Peck (źródło: materiały prasowe Magnolia Pictures)

Otwieranie formy

Paweł Bień

Oskar i Zofia Hansenowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ucieczka do przodu

Sebastian Pytel

„Człowiek z magicznym pudełkiem”, reż. Bodo Kox, 2017 (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Świat zahibernowany

Piotr Jemioło

„Zero K”, Don DeLillo, Oficyna literacka Noir sur Blanc, 2017 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W grotach pamięci

Rafał Augustyn

Alberto Ginastera, „Bomarzo”, fot. Javier del Real (źródło: materiały prasowe Teatro Real w Madrycie)
więcej artykułów

Rozmowy

Czytelnia

Myślnik

Wydarzenia

Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert

Od 24 listopada 2017 roku do 2 kwietnia 2018 roku

Dom własny Bohdana Lacherta przy ul. Katowickiej 9 w Warszawie, pokój stołowy i oranżeria, fot. Witalis Wolny, 1972, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza

Od 21 listopada do 10 grudnia 2017 roku

Plakat 14. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza (źródło: materiały prasowe)

Chór Alexandrowa – polska trasa koncertowa

Od 21 do 26 listopada 2017 roku

Chór Alexandrowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Od 1 grudnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku

Wawrzyniec Dayczak, projekt Wyższej Szkoły Handlu Zagranicznego przy ul. Sakramentek, widok perspektywiczny, 1934–1938, flamaster i tusz na kalce technicznej, 40,5 x 53,5 cm, ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Superbohaterowie

Od 15 do 19 listopada 2017 roku

Grupa Studnia O. „Don Kichot i jego opowieści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Lynch. Silence and dynamism

Od 12 listopada 2017 roku do 18 lutego 2018 roku

„Shadow of a Twisted Hand Across My House”, 1988, Copyright: David Lynch (źródło: materiały prasowe organizatora)

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017

Od 10 listopada do 31 grudnia 2017 roku

Sebastian Krok, Amor, 2016, tempera, akryl, alkid, lakier do podłóg na pościeli nabitej na krosno, 23x30 cm (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Odciskanie świata

Od 11 listopada do 31 grudnia 2017 roku

Fot. Sandra Kępa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kryptonim Żegota – ukryta pomoc, pomoc ukrytym

Od 16 listopada 2017 roku do lipca 2018 roku

Polskie i żydowskie dzieci, podopieczni domu sierot w Poroninie, po 1945, wł. prywatna (źródło: materiały prasowe organizatora)

37. Konkurs im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP

Od 10 do 16 listopada 2017 roku

Natalia Zakrzewska, Najlepsze Dyplomy 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora

więcej wydarzeń
U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR