24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, od 21 do 26 listopada 2017 roku, Małopolski Ogród Sztuki, Kino Kijów, Kraków.

Window Horses w reżyserii Ann Marie Fleming to historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, rodzinnej przeszłości, sile twórczości oraz znaczeniu poezji. Bohaterką jest Rosie Ming młoda dziewczyna z Kanady, której przeszłość pozostaje nieznana, choć okoliczności wskazują na ciekawą historię. Rosie jest pół-Chinką, pół-Iranką, którą wychowują chińscy dziadkowe. Bohaterka spędza dni pracując w barze i w szkole. Tym, co ją wyróżnia, jest jej wrażliwość, marzenia i talent. Poznajemy ją w sytuacji, w której wydaje tomik wierszy o Paryżu – mieście, o którym śni, ale nigdy go nie widziała (co jest zresztą tytułem jej książki My eye full poems by a person who has never been to France). Pewnego dnia trafia do niej zaproszenie na festiwal poetycki, który nie odbywa się jednak w Paryżu, a w odległym i nieznanym Sziraz w Iranie. Wyprawa do Azji Centralnej będzie dla niej okazją do odkrycia własnej tożsamości oraz lekcją poezji. Produkcja jest doskonale animowana, a bohaterowie reprezentują różnorodne style (sylwetka Rosie narysowana jest jako uproszczona – składająca się z okrągłej głowy, trójkątnego tułowia i kresek zamiast kończyn – co dodatkowo podkreśla jej niezdefiniowaną tożsamość), przez co zdają się autentyczniejsi, wręcz rzeczywiści. Ogromnym plusem animacji są także graficzne ilustracje wierszy, które dodatkowo nie zostały przetłumaczone z chińskiego i perskiego. Ten zabieg podkreśla nieustannie problematyzowane słuchanie poezji, jako formy najsilniejszego i najpełniejszego doświadczenia estetycznego. Window Horses to nie tylko opowieść indywidualna, ale także obraz piękna różnorodności kulturowej. To także manifest, w którym autorzy propagują zainteresowanie poznawaniem Innych i ich codzienności, jako najlepszego sposobu na poznanie samego siebie.

„Zemstopomsta”, reż. Bill Plympton, Jim Lujan, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zemstopomsta”, reż. Bill Plympton, Jim Lujan, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kontraście do perskiej opowieści stoi polsko-brytyjski film Twój Vincent w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Film zasłynął rozmachem produkcji – jest to pierwsza animacja zrealizowana całkowicie w technice malarskiej, na którą złożyło się około 65 tysięcy obrazów olejnych, tworzonych przez 7 lat przez blisko 100 malarzy. Wszystkie obrazy zostały namalowanie w stylu zbliżonym do dzieł Van Gogha (niektóre zostały wprost przekopiowane i stały się częścią animacji), któremu ten film został poświęcony. Twój Vincent jest filmem para-kryminalnym. Jego fabuła została zogniskowana wokół śmierci malarza, której przyczyny badane są przez Armanda Roulina – syna przyjaciela rodziny Van Goghów. Oczywiście, obraz duetu Kobiela-Welchman przytłacza rozmachem, ale niekoniecznie w dobry sposób. Ze względu na zastosowaną technikę, animacja rozczarowuje potknięciami estetycznymi oraz widocznym niekiedy brakiem spójności pomiędzy kolejnymi kadrami czy wręcz całymi scenami. Dodatkowo, fabuła jest wręcz banalna, a dialogi wypadają sztucznie, co negatywnie odbija się na całej produkcji, której forma, choć spektakularna, nie ustrzegła się miałkości. Warto to niemniej zobaczyć na własne oczy, fani holenderskiego malarza powinni czuć się zadowoleni.

Opisanie wszystkich filmów, które zostały zaprezentowane podczas festiwalu jest zadaniem wykonalnym, ale niestety nie umożliwi przekazania wszystkich emocji, które towarzyszyły każdej, choćby najkrótszej projekcji. Konkursy ANIMA i ANIMA.PL, a także pełnometrażowe obrazy pokazują, że rola animacji jako społecznego medium jest silnym narzędziem krytycznym oraz całkowicie uprawomocnioną sztuką, nie tylko dla dzieci, do czego przyzwyczaiły nas produkcje wytwórni Disney i Pixar. Wśród blisko setki filmów animowanych, które widzowie mogli oglądać przez prawie cały tydzień, znalazły się historie opowiedziane wprost, jak i te, które swobodnie posługiwały się metaforą i symboliką. Były to opowieści o wszystkich aspektach życia, często zabawne, niekiedy wzruszające, a czasami straszne lub wręcz przerażające. Animacja ma siłę opowiadania o świecie i o nas samych z odpowiednim dystansem. Nie grozi przy tym palcem i nie przestrzega przed niczym – jest formą tymczasowej ucieczki w świat innych praw i możliwości, który pozostawia w widzach wrażenie, że nasza rzeczywistość mogłaby wyglądać inaczej, a to już krok do zmiany.

KONRAD SIERZPUTOWSKI – doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ, badacz związków muzyki i ciała oraz kolekcjoner kuriozów i osobliwości polskiej kultury XX i XXI wieku.

Dodaj komentarz


Artykuły

Opinie

Rozmowy

Czytelnia

Myślnik

Wydarzenia

Sick of Reality

Od 23 marca do 6 maja 2018 roku

Jakub Ciężki, „Dach II”, akryl i olej na płótnie, 120 x 150 cm, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hommage à Bernard Heidsieck

Od 19 do 30 marca 2018 roku

Bernard Heidsieck, „Litera B” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką

Od 21 marca do 17 czerwca 2018 roku

Bolesław Biegas, „Wojna rosyjsko-japońska”, 1906/1907, olej na płótnie, 196 x 130 cm, fot. Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Małgorzata Maćkowiak. Kosmos i okolice

Od 16 marca do 15 kwietnia 2018 roku

Małgorzata Maćkowiak, „Robię sobie raj I”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

GO. Wystawa Katedry Grafiki Interdyscyplinarnej

Od 16 marca do 22 kwietnia 2018 roku

KED Olszewski, „Fantomy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kisling

Od 14 marca do 14 kwietnia 2018 roku

Mojżesz Kisling, „Notre Dame de la Garde w Marsylii”, olej, z kolekcji Marka Roeflera, Villa la Fleur (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Rega – Noktowizje

Od 9 marca do 24 marca 2018 roku

Paulina Rega, „Hubble 1.1”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Then&Now (Wczoraj i dziś). Wystawa alternatywnych technik fotografii

Od 10 marca do 29 kwietnia 2018 roku

„All”, fot. Marzena Kolarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chłoporobotnik i boa grzechotnik

Od 9 marca do 19 kwietnia 2018 roku

Ewa Polska, „Wizje i kpiny”, stop-klatka z wideo, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominik Lejman. Opatrzenie

Od 9 marca do 27 maja 2018 roku

Dominik Lejman, „Płot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

więcej wydarzeń
U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR