W 2005 roku dyrektor Dieter Kosslick wprowadził sekcję „Kino Kulinarne” do festiwalu filmowego Berlinale. Chodziło o zwrócenie uwagi na filmy traktujące posiłki jak wyraz przyjemności i radości oraz o lansowanie zdrowego, powolnego jedzenia (slow food), nabranie dystansu do żywności modyfikowanej genetycznie, jak również o krytykę masowej hodowli zwierząt przemysłowych. Sekcja Kino Kulinarne przedstawia kucharzy gwiazdorów, a także ludzi zastanawiających się nad słusznością konsumpcji mięsa. Przeciwstawia się kapitalistycznej formie robienia interesów na żywności. W 2011 roku Kino Kulinarne włączył do repertuaru festiwal filmowy w San Sebastian. W lipcu 2016 roku polski laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek zaprosił Kino Kulinarne do Łodzi na festiwal muzyki filmowej Transatlantyk.

„Ants on a Shrimp”, reż. Maurice Dekkers (źródło: materiały prasowe)

„Ants on a Shrimp”, reż. Maurice Dekkers (źródło: materiały prasowe)

Jednym z ciekawszych przykładów tegorocznego Kina Kulinarnego 66. Berlinale był film dokumentalny Ants on a shrimp (Mrówki na krewetce) holenderskiego reżysera Maurice Dekkersa. Twórca zapoznał widzów z postacią René Redzepiego, szefa kuchni i współwłaściciela kopenhaskiej restauracji Noma. W latach 2010, 2011, 2012, 2014 brytyjskie pismo Restaurant umieściło restaurację Noma na liście 50 najlepszych restauracji na świecie (The World’s Best 50 Restaurants). W roku 2013 w światowym rankingu Noma zajęła drugie, a w 2015 roku trzecie miejsce. Film Maurice Dekkersa zapoznaje nas z życiową filozofią wybitnego duńskiego kucharza. Przybliża jego sposób pracy z zespołem oraz zamiłowanie do eksperymentowania i kreowania nowych dań.

Reżyser towarzyszył René Redzepiemu podczas przeniesienia, na okres pięciu tygodni, restauracji Noma z Kopenhagi do Tokio. Szef kopenhaskiej restauracji wynajął za własne pieniądze pomieszczenie w Tokio, opłacił wystrój wnętrz, sprzęt kuchenny i wraz z zespołem pojechał do stolicy Japonii. Postanowił pracować nad nowymi smakami i nieznanymi potrawami w oparciu o doświadczenia kuchni japońskiej, którą uważał za najzdrowszą na świecie. Zazwyczaj amerykański McDonald’s, KFC albo sieć włoskich restauracji Vapiano popularyzują własne dania w nieskończenie wielu filiach na świecie. René Redzepi zadziałał odwrotnie. Zamknął dobrze prosperującą Noma w Kopenhadze po to, by od 9 stycznia do 14 lutego 2015 roku otworzyć Noma w Tokio. Zrealizowanie tej idei miało charakter artystycznego projektu. Jestem weganką, więc tym bardziej zainteresowały mnie poszukiwania specjalnych roślin, ziół, zapachów, smaków, jakie podejmował Redzepi podróżując po japońskich wsiach, farmach, lasach i parkach. Uważał, że kucharz musi znać przyrodę kraju, w którym otwiera restaurację. Powinien wiedzieć jak smakują rosnące w okolicy grzyby, orzechy, jak pachną liście pobliskich drzew. W opartej na naturalnym smaku kuchni japońskiej ważne jest dobranie możliwie najlepszych składników oraz proces przygotowania posiłku. „W Japonii każde działanie ma znaczenie i swoją filozofię…” – tłumaczył przed kamerą René Redzepi.

Maurice Dekkers, fot. Alexandra Hołownia (źródło: dzięki uprzejmości A. Hołowni)

Maurice Dekkers, fot. Alexandra Hołownia (źródło: dzięki uprzejmości A. Hołowni)

Alexandra Hołownia: W filmie Ants on the shrimp sportretował pan kucharza René Redzepiego, pracującego nad otwarciem restauracji Noma w Japonii. Dlaczego zajął się pan tym tematem?

Maurice Dekkers: Z René Redzepim pisałem scenariusz dla telewizji o kuchni na wyspie Borholm. Pamiętam jak codziennie o godzinie 6 rano wychodził z hotelu na poszukiwanie wyjątkowych roślin spożywczych. Rene powiedział mi o swych planach wyprawy do Tokio. Wtedy postanowiłem pojechać razem z nim. Chciałem pokazać innym, to co widzi René. Robiąc o nim film czułem się, jakbym był obok Vincenta van Gogha podczas malowania słoneczników w Arles.

Przedstawił pan zgraną młodą załogę i sympatycznego szefa…

René Redzepi bardzo umiejętnie obchodzi się z ludźmi. Wie kogo do czego może wykorzystać. Początkowo krzyczał na swoich pracowników. Powiedziałem, żeby tego nie robił, gdyż nie chciałem mieć krzyków na taśmie. Krzyk wprowadza do filmu akcję. A dla mnie najważniejszy jest dźwięk. Przebywałem z Redzepim codziennie, od rana do wieczora. Stworzyliśmy fajną atmosferę. René kocha swoich ludzi. Pokazałem charaktery członków tego międzynarodowego zespołu, pochodzących z Finlandii, Ameryki, Niemiec. Wszyscy rozumieją się znakomicie. Wspólnie robią doświadczenia i eksperymenty. Łączy ich idea kreowania jedzenia.

„Ants on a Shrimp”, reż. Maurice Dekkers (źródło: materiały prasowe)

„Ants on a Shrimp”, reż. Maurice Dekkers (źródło: materiały prasowe)

Nic nie wiemy o życiu prywatnym kucharza ani zespołu?

W wielu filmach często dowiadujemy się o kłopotach nękających bohaterów. Mnie to nie obchodzi. Postanowiłem zrobić film o stosunku ludzi do gotowania. Oczywiście René Redzepi urodził się w Kopenhadze, w rodzinie emigrantów. Jego ojciec był Albańczykiem i wyznawcą religii islamskiej. O tym jednak widzów nie informowałem. Nie chciałem mówić o życiu prywatnym. Natomiast możesz usłyszeć wiele cennych wypowiedzi dotyczących przyrządzania posiłków. Poza tym tak naprawdę ludzie zatrudnieni  w zespole nie mają życia prywatnego, to pasjonaci skoncentrowani na pracy.

Nie każdy może sobie pozwolić na posiłek w Noma Tokio. W The Guardian czytałam, że dania kosztowały od 220 Funtów w górę…

Do Noma nie powinni chodzić głodni. Tam nie dostaniesz ziemniaków z kawałkiem kurczaka. Natomiast poznasz rozkosz smaków. Kreacje nowych dań pozostaną w pamięci. Potrawy, które jadłem w Noma siedzą w mojej głowie do dziś. Fakt, że Redzepi dodaje do ryby cytrynę nie jest niczym nowym, w Japoni każdy tak robi. Genialna idea polega na skomponowaniu z rybą jeszcze innych owoców. Osobiście zacząłem również kroić cytrynę w podobny sposób jak w Noma. Czasami więc przejmuję u siebie w domu zwyczaje szefa kuchni. Lubię też korzystać z produktów natury. Oczywiście Noma proponuje kuchnię dla bogatych ludzi. Musimy wziąć pod uwagę ilość pracy i energii, zainwestowanej w przygotowanie potraw. Należy  płacić za jakość posiłków. Tania, szybka kuchnia nie jest dobra. Poza tym 300 Euro można zaoszczędzić. Nie jadamy tam przecież codziennie, lecz okazjonalnie. Chodzi o poznanie doznań związanych z nowymi, nieznanymi smakami. Naturalnie jeśli jesteś biedny, to nie kupisz obrazu van Gogha, a nawet nie wejdziesz na wystawę, gdzie te obrazy wiszą. Poza tym, mimo że René wyrobił sobie światową renomę, to udostępnia ludziom swoje przepisy za darmo, organizuje warsztaty i wykłady. A to, co niezjedzone zostaje w kuchni, posyła biednym.

„Ants on a Shrimp”, reż. Maurice Dekkers (źródło: materiały prasowe)

„Ants on a Shrimp”, reż. Maurice Dekkers (źródło: materiały prasowe)

Pokazał pan, jak tuż przed otwarciem Noma w Tokoio René prosił zespół o emanowanie pozytywną energią…

René Redzepi prosił zespół, żeby nie pokazywali gościom swych prywatnych frustracji. Zachowano spokój, a mój film tą atmosferę przekazał. Poza tym filozofia pracy René polega na skupieniu i harmonijnej koegzystencji z naturą. Jedzenie wolne w przyjaznej, spokojnej atmosferze jest dla niego bardzo ważne.

Na filmie widzimy, jak zespół własnoręcznie odziera kaczki z piór, tnie mięso ryb na kawaki, a sam René demonstuje, jak prawidłowo należy ukręcić łeb żywemu zółwiowi. Takiej postawy nie akceptuje humanitarna kuchnia wegańska. A wegan z roku na rok przybywa. Spożywanie mięsa odbiega od wizji przyszłości

Dla równowagi populacj musimy zwierzęta zabijać. Osobiście jestem przeciwny zjadaniu dużych ilości mięsa. Obecnie kuchnia proponowana przez Noma należy do najlepszych na świecie. René Redzepi wygrał konkursy na wielu międzynarodowych festiwalach i jeśli serwuje mięso, to naprawdę w bardzo małych ilościach. Rozumiem, że obrazy zabijania zwierząt nie są miłe do oglądania. Niestety tak właśnie pracują kucharze.

Dodaj komentarz

Wydarzenia

AKCES – 5. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów

Od 16 maja do 7 czerwca 2019 roku

Anastasia Pataridze, Happiness said don’t look for me, 2018 (źródło: materiały prasowe)

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

Od 12 maja do 23 czerwca 2019 roku

Plakat festiwalu XIII Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe)

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Od 26 kwietnia do 29 września 2019 roku

Leon Wyczółkowski, Dziewczyna z okolic Krakowa, 1907, Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo

Od 26 kwietnia do 2 czerwca 2019 roku

Aleksandra Simińska, 1993, Pałac w Samostrzelu, 1993, technika mieszana na kartonie, 367×426 (źródło: materiały prasowe)

W nocy twarzą ku niebu

Od 27 kwietnia do 16 czerwca 2019 roku

Plakat wystawy W nocy twarzą ku niebu (źródło: materiały prasowe)

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem

18–19 maja oraz 25–26 maja 2019 roku

Wnętrze kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, fot. K. Schubert (źródło: materiały prasowe)

Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

27 kwietnia 2019 roku

27 kwietnia 2019 – Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce (źródło: materiały prasowe)

Prototypy 02: Codex Subpartum

Od 12 kwietnia do 9 czerwca 2019 roku

Joseph Beuys, Beuys by Warhol, grafika, 1980 (źródło: materiały prasowe)

Planetarium – wystawa Jiříego Kovandy

Od 11 kwietnia do 30 maja 2019 roku

Jiří Kovanda, Na ruchomych schodach… Odwrócony, wpatruję się w oczy osoby stojącej za mną…, performans, Praga, 1977 r. (źródło: materiały prasowe)

16. Festiwal Misteria Paschalia: kierunek Włochy

Od 15 do 22 kwietnia 2019 roku

Festiwal Misteria Paschalia, fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe (źródło: materiały prasowe)

więcej wydarzeń