SZTUKI WIZUALNE & FOTOGRAFIA
poleca Katarzyna Kowalska

Joanna Malinowska, „Cykl życia”, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Joanna Malinowska, „Cykl życia”, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Wiosna w sztukach wizualnych i fotografii rozkwitła w pełni. Najpierw zajrzała do Łodzi i Wrocławia.

W łódzkim Muzeum Sztuki koneserzy nowojorskiej sceny artystycznej mogą zasmakować obszernej wystawy retrospektywnej Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera. Tym, dla których globalizacja, kolonizacja i multikulturowość nie są straszne, życzę smacznego.

http://news.o.pl/2015/03/13/zwiazki-rozwiazki-joanna-malinowska-c-t-jasper-ms-lodz/

Nie mniej enigmatycznie prezentuje się wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław, które przygotowało konceptualny i postkonceptualny szyfr sztuki słowackiej. Czy wystawa przezwycięży tzw. „kompleks słowacki”? Przekonajcie się sami.

http://news.o.pl/2015/03/14/miekkie-kody-muzeum-wspolczesne-wroclaw/

Powiew wiosny z pewnością można poczuć na wystawie Wojtka Wieteski w Leica Gallery Warszawa, gdzie część prac w trakcie trwania wystawy zostanie zniszczona przez płukarkę archiwalną. Spieszcie się zatem i łapcie ostatnie kadry mistrza polskiej fotografii.

http://news.o.pl/2015/02/27/wojtek-wieteska-nailing-love-leica-gallery-warszawa/

Działaj albo giń, czyli kolejna dawka destrukcji, tym razem w toruńskim CSW Znaki Czasu. Jednakże degradacja przewijająca się w ramach retrospektywy Gustava Metzgera ma charakter zdecydowanie bardziej społeczny i polityczny niż, jak to było w przypadku Wieteski, formalny.

http://news.o.pl/2015/03/13/gustav-metzger-dzialaj-albo-gin-centrum-sztuki-wspolczesnej-znaki-czasu-torun/

Podczas wizyty w toruńskim CSW nie zapomnijcie odwiedzić wystawy fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego, ukazującej mniej znany aspekt jego twórczości. Czy na pewno znacie wszystkie jego twarze? Wystawa trwa tylko do 19 kwietnia, więc radzę się pospieszyć.

http://news.o.pl/2015/03/07/ring-krzysztof-gieraltowski-csw-torun/

Kraj tropikalny z północnym morzem? Polska jak São Paulo? Wraz z wiosną w krakowskim MCK szykuje się zmiana klimatu. Kto za tym stoi? Sławomir Rumiak i Cristiano Mascaro.

„Cristiano Mascaro i Sławomir Rumiak to wielcy podróżnicy, badacze i dziecięco zdumieni odkrywcy. Wspólnie tworzą kosmos ruchu i bezruchu, wspomnienie strefy śmierci między dniem jutrzejszym a wczorajszym. Obaj poruszają się w całym polu napięć między różnymi kulturami i wokół gatunku artystycznego używanego w danej chwili.” (materiały prasowe MCK)

http://wydarzenia.o.pl/2015/03/slady-ludzi-cristiano-mascaro-slawomir-rumiak-mck-krakow/

Po politycznych zawiłościach, degradacji i destrukcji czy zmianie klimatu nadszedł czas na oddech. Zapewni nam to 9. Festiwal IN OUT, który uczyni Gdańsk pełną życia platformą działań artystów wizualnych i filmowych. Komu tegoroczne jury (Mikołaj Trzaska, Wojciech Bąkowski i Frieder Schlaich) doda skrzydeł? Przekonajcie się 25 i 26 kwietnia.

http://news.o.pl/2015/03/27/9-in-out-festival-csw-laznia-gdansk/

ARCHITEKTURA i… FILM
poleca Ewa Zielińska

BETON Film Festiwal, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

BETON Film Festiwal, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Luna w Warszawie | BETON Film Festival

Pierwsza edycja BETON Film Festivalu, wydarzenia w całości poświęconego filmom architektonicznym i artystycznym, przyciągnęła w ubiegłym roku do warszawskiego SARP-u prawdziwe tłumy, rozpalając, zapewne nie tylko u mnie, apetyt na więcej.

W tym roku BFF powraca z tematem Inna Przestrzeń – alternatywne wymiary architektury, koncentrując się na problemach antropocenu – nowej epoki geologicznej zdominowanej działalnością człowieka, „nostalgii za przyszłością” czy geograficznych i klimatycznych wymiarów budownictwa.

W programie znalazło się aż 30 seansów filmowych prezentowanych w trzech blokach tematycznych (m.in. retrospektywa twórczości oraz spotkanie z polsko-austriackim artystą wizualnym Dariuszem Kowalskim), dyskusje, wykłady, targi książek architektonicznych oraz, premierowo, BETONIK czyli sekcja skierowana do najmłodszych. Skoncentrowana na promowaniu twórczych postaw, świadomego kreowania własnego otoczenia, sekcja ma kłaść szczególny nacisk na ukazanie potencjału nowych technologii. Wszystko to w ciągu czterech intensywnych dni w warszawskim kinie Luna.

Szczególnie ciekawie zapowiadają się projekcje: Alpi, kręconej przez niemal 10 lat wizualnej opowieści jednego z najważniejszych współczesnych artystów multimedialnych, Armina Linke, o… górskim masywie Alp oraz Betonowa Miłość czyli intymny portret architektonicznej dynastii Böhmów: laureata nagrody Pritzkera Gottfrieda Böhma oraz jego trzech synów, Stephana, Petera i Paula, rozwijających swoją działalność w cieniu sławy ojca.

Interesująco wypadnie też z pewnością zestawienie kultowego Metropolis Fritza Langa z 1927 roku z Metropolis: Raport from China 2004-2006 w reżyserii Clemensa von Wedemeyera. Dokument Wedemeyera stanowi zapis podróży do Szanghaju i Pekinu, której celem było zgromadzenie materiałów do remake’u klasycznego obrazu Langa. Zatrudnieni na tamtejszych budowach robotnicy opowiadają o swoich doświadczeniach przy pracy, a architekci odpowiadają na pytania o przyszłość chińskich miast.

Osobiście najbardziej przebieram nogami w oczekiwaniu na The World of Buckminster Fuller poświęcony jednemu z najważniejszych wizjonerów modernizmu w Ameryce. Podczas półtoragodzinnego wywiadu „Bucky” przedstawia swoje projekty, opowiada o inspiracjach i ideach, które im przyświecają. „Na starej taśmie filmowej zapisana zostaje postać, która o dziesięciolecia wyprzedziła swoją epokę, tworząc awangardowe projekty burzące zastane paradygmaty architektoniczne”. Ja już nie mogę się doczekać tego spotkania.

http://news.o.pl/2015/03/24/beton-film-festiwal-kino-luna-warszawa/

TEATR
poleca Agata Pamuła

„Imię”, reż. Grzegorz Chrapkiewicz – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

„Imię”, reż. Grzegorz Chrapkiewicz – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Spektakl Imię, reż. Grzegorz Chrapkiewicz

Warszawski Teatr Dramatyczny w kwietniu postawił na połączenie farsy z tragikomedią. Spektakl „Imię” Grzegorza Chrapkiewicza to polska inscenizacja francuskiej sztuki „Le Prénom” w której nieco dramatyczni bohaterowie wyciągają na wierzch zaskakujące tajemnice. Z pozoru spokojne spotkanie przeradza się w kłótnie pełną pretensji i oskarżeń.

Równowagę w sztuce widz odnajdzie w przebiegu akcji – z jednej strony zabawne wątki z dowcipnymi dialogami tworzonymi przez wyrazistych aktorów, z drugiej owe wątki znaczone pobieżnie i powierzchownie skłaniają do refleksji. „Imię” niesie w sobie wyraźne przesłanie. Jakie? Zachęcam wszystkich do przekonania się na własnej skórze.

Ekranizacja sztuki otrzymała dwa Cezary (2013 rok) oraz trzy nominacje – z czego jedna za najlepszy scenariusz adaptowany.

O spektaklu: http://news.o.pl/2015/04/01/grzegorz-chrapkiewicz-imie-teatr-dramatyczny-warszawa/

LITERATURA
poleca Ewa Nowicka

„Odnalezione w tłumaczeniu”, 2013 (źródło: materiały prasowe)

„Odnalezione w tłumaczeniu”, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Wiosna rozpoczęła się nie tylko w sztukach wizualnych. Także w literaturze nastał okres wzmożonej aktywności festiwalowej i obfitości nagród.

Zaczynamy już w przyszły czwartek od Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w tłumaczeniu. Hasłem i tematem drugiej edycji tego festiwalu poświęconego sztuce translacji będzie język angielski. Między innymi o przekładach z angielskiego, na angielski, sytuacji polskiej literatury w krajach anglojęzycznych w ciągu czterech dni będą rozmawiali polscy i zagraniczni pisarze i tłumacze – walczący o zachowanie wartości literackiej (i indywidualności) każdego dzieła, które biorą na warsztat.

http://news.o.pl/2015/03/11/odnalezione-w-tlumaczeniu-2-edycja-instytut-kultury-miejskiej-gdansk/

Podczas Spotkań po raz pierwszy zostanie wręczona ustanowiona w zeszłym roku Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Pozostając w temacie, miłośnikom poezji angielskiej polecam antologię Poetki z Wysp – zawierającą dokładnie sto dwadzieścia wierszy ośmiu współczesnych brytyjskich autorek w tłumaczeniu Jerzego Jarniewicza oraz Magdy Heydel – która ukaże się nakładem Biura Literackiego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy okazji Odnalezionych w tłumaczeniu.

http://news.o.pl/2015/03/30/poetki-z-wysp-biuro-literackie-instytut-kultury-miejskiej-gdansk/

Za sprawą Biura Literackiego w tym miesiącu będziemy mieli okazję zanurzyć się w głęboką poetycko-prozatorską retrospektywę. Mimo że wiosna to czas sprzyjający raczej patrzeniu w przyszłość, to wrocławskie wydawnictwo proponuje nam wspólną podróż dwadzieścia lat wstecz – do początków festiwalu Port Literacki.

http://news.o.pl/2015/03/16/20-port-literacki-wroclawski-teatr-wspolczesny/

Wraz z autorami, którzy przez dwie dekady zostawili w Legnicy i Wrocławiu cząstkę siebie, Biuro przypomina najważniejsze wydarzenia i publikacje tego okresu. Z idei tegorocznego festiwalu zrodziła się między innymi antologia 100 wierszy polskich stosownej długości.

http://news.o.pl/2015/03/26/100-wierszy-polskich-stosownej-dlugosci-biuro-literackie/

Teraz zawędrujemy na przeciwległy biegun. W połowie miesiąca warszawskie Kino Iluzjon powinni odwiedzić pasjonaci kultury popularnej, zainteresowani tematyką żywych trupów, fantastyką i kryminałem (zarówno w filmie, jak i w literaturze czy komiksie). Odbędzie się tam bowiem pierwsza edycja małego POP!Festivalu, podczas której organizatorzy zamierzają między innymi oddać hołd Terry’emu Pratchettowi. Zostanie też ogłoszony zwycięzca pierwszej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, przyznawanej za najlepszą popową książkę.

http://news.o.pl/2015/02/16/1-literacka-nagroda-im-henryka-sienkiewicza-kino-iluzjon-warszawa/

Na koniec jeszcze dwie nowości wydawnicze, czyli dwie „Księgi”. Po pierwsze Księga szeptów Varujana Vosganiana, która ukaże się 24 kwietnia dzięki wydawnictwu Książkowe Klimaty.

„Kiedy pisałem Księgę szeptów, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana.”

Varujan Vosganian

http://news.o.pl/2015/03/30/varujan-vosganian-ksiega-szeptow-ksiazkowe-klimaty/

Po drugie Księga gramatyki intymnej Dawida Grosmana, w księgarniach dostępna od 22 kwietnia.

„Długo nie zapomnicie małego Aharona – głównej postaci tej powieści, stającej w jednym rzędzie ze słynnymi, osobliwymi i frapującymi bohaterami literackimi, by wspomnieć Oskara z Blaszanego bębenka, który przestał rosnąć, czy Benjamina Buttona z opowiadania Scotta Ftzgeralda, młodniejącego zamiast się starzeć. Jedenastoletni Aharon też jest po swojemu zaburzony: biologiczne dojrzewanie niemal w nim ustaje […].”

http://news.o.pl/2015/03/27/dawid-grosman-ksiega-gramatyki-intymnej-swiat-ksiazki/

MUZYKA
poleca Agata Pamuła

„Poetic Jazz”, Lech Wieleba (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Poetic Jazz”, Lech Wieleba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poetic Jazz | Projekt Lecha Wieleby

Nietuzinkowe połączenie wielu wątków i nurtów muzycznych zabrzmi w kwietniu dzięki projektowi Lecha Wieleby. Liryczna aura w kolektywie ze słowiańską śpiewnością, klasyką muzyki i melodyką instrumentalną jazzu wytworzyła nowy styl – Poetic Jazz.

To zdecydowanie nowa kategoria jazzu z wyraźnymi korzeniami polskości, intensywnie poruszająca emocje. Pomimo pomieszania gatunków, dzięki doświadczeniu w jazzie i muzyce klasycznej Wieleby, nie odnajdziemy tutaj rozdźwięków. Te struktury muzyczne, potrafią współdziałać w sposób doskonały, nie zagłuszając się nawzajem.

Autorski projekt Wieleby zadebiutował na Komeda Jazz Festival w Słupsku i zdobył Nagrodę Indywidualną  im. Krzysztofa Komedy. 11 kwietnia w „Sinfonia Baltica” wersja symfoniczna projektu – kwartet Lecha Wieleby zagra koncert promujący płytę „Poetic Jazz Symphonic” razem z orkiestrą słupskiej Filharmonii. To idealna okazja do zapoznania się z uduchowionymi kompozycjami kontrabasisty.

Więcej o projekcie i jego autorze: http://news.o.pl/2015/04/01/lech-wieleba-poetic-jazz-polska-filharmonia-sinfonia-baltica-slupsk/

KATARZYNA KOWALSKA (1990) – historyk sztuki. W latach 2012–2015 redaktor O.pl Polskiego Portalu Kultury w działach sztuk wizualnych i fotografii. Od 2015 roku pracuje na stanowisku specjalistki ds. sponsoringu w lubelskich Warsztatach Kultury. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (2009–2014) pozwoliły jej na postawienie pierwszych kroków na ścieżce kariery kuratora sztuki. Efektem była wystawa zbiorowa artystów z Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej pt. Kukułcze Jajo w tarnowskim BWA (20.09–16.11.2014) oraz indywidualny kuratorski projekt – ekspozycja fotografii Zbigniewa Łagockiego pt. Pozdrowienia z Muszyny! w Galerii Starej Łódzkiego Domu Kultury (13.12.2014–17.01.2015). Aktualnie odbywa studia podyplomowe z Nowoczesnej Promocji w Szkole Głównej Handlowej (2014/2015).

EWA NOWICKA (1990) – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Kierownik Redakcji O.pl Polskiego Portalu Kultury.

AGATA PAMUŁA (1990) – w dalekiej przeszłości skrzypaczka, dzisiaj menedżer kultury, kulturoznawca i redaktor. Absolwentka studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, których zwieńczeniem była praca magisterska odkrywająca fenomen Piwnicy pod Baranami. W O.pl od początku 2014 roku redaguje działy muzyka i teatr. Jest także menedżerem projektów artystycznych polskiego zespołu kameralnego, Octava Ensemble. Pół życia zajmuje się muzyką, ale jako widz i badacz lubuje się w różnego rodzaju formach teatralnych. Żarliwie pracuje nad sposobem połączenia aspektów kultury z biznesem.

EWA ZIELIŃSKA (1986) – architekt, redaktor, menedżer kultury. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w latach 2009-2012 studentka Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów doświadczenie architektoniczne zdobywała w Amsterdamie i Krakowie, następnie dydaktyczne – w Gliwicach, prowadząc zajęcia z rysunku odręcznego na kierunku Architektura i Urbanistyka GWSP. Związana z O.pl Polskim Portalem Kultury od 2011 roku, początkowo jako redaktor działów Architektura, Design i Film, w latach 2013-2015 na stanowisku Kierownika Redakcji, a od 2015 r. jako Manager ds. Promocji i Reklamy.

Dodaj komentarz

Wydarzenia

AKCES – 5. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów

Od 16 maja do 7 czerwca 2019 roku

Anastasia Pataridze, Happiness said don’t look for me, 2018 (źródło: materiały prasowe)

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

Od 12 maja do 23 czerwca 2019 roku

Plakat festiwalu XIII Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe)

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Od 26 kwietnia do 29 września 2019 roku

Leon Wyczółkowski, Dziewczyna z okolic Krakowa, 1907, Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo

Od 26 kwietnia do 2 czerwca 2019 roku

Aleksandra Simińska, 1993, Pałac w Samostrzelu, 1993, technika mieszana na kartonie, 367×426 (źródło: materiały prasowe)

W nocy twarzą ku niebu

Od 27 kwietnia do 16 czerwca 2019 roku

Plakat wystawy W nocy twarzą ku niebu (źródło: materiały prasowe)

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem

18–19 maja oraz 25–26 maja 2019 roku

Wnętrze kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, fot. K. Schubert (źródło: materiały prasowe)

Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

27 kwietnia 2019 roku

27 kwietnia 2019 – Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce (źródło: materiały prasowe)

Prototypy 02: Codex Subpartum

Od 12 kwietnia do 9 czerwca 2019 roku

Joseph Beuys, Beuys by Warhol, grafika, 1980 (źródło: materiały prasowe)

Planetarium – wystawa Jiříego Kovandy

Od 11 kwietnia do 30 maja 2019 roku

Jiří Kovanda, Na ruchomych schodach… Odwrócony, wpatruję się w oczy osoby stojącej za mną…, performans, Praga, 1977 r. (źródło: materiały prasowe)

16. Festiwal Misteria Paschalia: kierunek Włochy

Od 15 do 22 kwietnia 2019 roku

Festiwal Misteria Paschalia, fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe (źródło: materiały prasowe)

więcej wydarzeń