Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Hubert Czerepok, REDRUM, kurator: Leszek Golec, koordynator ze strony CRP: Michał Grabowski, 04.10.-30.11.2014 r.

Podczas zgłębiania twórczości Huberta Czerepoka odnosi się wrażenie, że to twórca na tyle wszechstronny, że trudno zaszufladkować jego sztukę w proste i jednoznaczne ramy. W swoich pracach nie tylko posługuje się rozmaitymi mediami, ale również jego pole zainteresowań jest szerokie – od krytyki instytucjonalnej (warto tu wspomnieć jego akcję dla CRP sprzed kilku lat: Organizatorzy nie zapewniają niczego więcej oprócz transportu), poprzez badania nad teoriami spiskowymi i zjawiskami paranormalnymi, aż po tropienie sposobów zniekształcania historii.

Hubert Czerepok, „Redrum”, 2014, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

Hubert Czerepok, „Redrum”, 2014, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

Tym razem jego trzy neonowe prace rozświetlają pogrążoną w mroku przestrzeń wystawienniczą byłej kaplicy. Niepokój, wybrzmiewający ze ścian, w dotkliwy sposób wpływa na odbiorcę. Już od samego progu galerii widz odbiera złowrogie sygnały. Świetliste komunikaty niemal go atakują, zarówno poprzez swoją warstwę semantyczną, w której poruszany jest motyw śmierci, morderstwa czy szaleństwa, jak i poprzez warstwę wizualną – wybór barw, czcionek, ich ułożenie czy powtarzającą się symbolikę krzyża.

Prezentowane na wystawie prace można uznać za przykład postmodernistycznej gry. To zabawa, którą artysta rozgrywa na polu sztuki, czerpiąc z niezmierzonych źródeł kultury wizualnej, przywłaszczając sobie jej wytwory. Widzowi jako pierwsze narzucają się konotacje kinowe, bowiem każdy z zaprezentowanych neonów jest filmowym cytatem.

Madness is like gravity (all it takes is a little push) jest wersem zaczerpniętym z Mrocznego rycerza (The Dark Knight, 2008) Christophera Nolana. Słowa wypowiedziane przez Jokera (Szaleństwo jest jak grawitacja. Wystarczy lekko popchnąć…) artysta konfrontuje z filmem Vertigo (pol. Zawrót głowy) Alfreda Hitchcocka z 1958 roku. Tak jak na plakacie projektu Saula Bassa, reklamującym kinowy hit, neon Czerepoka złożony jest z liter o podobnej czcionce. By podkreślić doznanie wirowania, optyczny efekt jaki napis ma zrobić na odbiorcy, twórca użył kolorowego światła. Barwne, jaskrawe litery mienią się w oczach, a ich spiralne ułożenie – wzór również inspirowany wspomnianym plakatem – tym bardziej przyprawia o zawrót głowy.

Jeszcze bardziej złowieszcze wrażenie stwarza neon Death From Above. Poprzez zawieszenie tuż nad mensą ołtarzową napis zyskuje na znaczeniu. Doskonale wpisuje się w kontekst i przesłanie miejsca, korespondując z kamiennymi epitafiami wmurowanymi w ściany byłej świątyni. Sentencja została zaczerpnięta z filmu Czas Apokalipsy z 1979 roku (reż. F.F. Coppola), w którym pułkownik Bill Kilgore (Robert Duvall) zamieścił ją na dziobie swojego śmigłowca. Hasło to pojawia się także na kartach do gry (tzw. kartach śmierci), które bohater pozostawiał na zabitych przez siebie ofiarach, co było podobno powszechnym procederem podczas wojny w Wietnamie.

Hubert Czerepok, „Death From Above”, 2009, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

Hubert Czerepok, „Death From Above”, 2009, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

W swojej instalacji Czerepok wpisał cytat w okrąg, który swoim wyglądem, zarówno poprzez kształt, jak i użytą czcionkę, odnosi się do krzyża św. Benedykta. Neon rozświetla pogrążoną w ciemności „Kaplicę”, przekazując przesłanie świętego – Niech krzyż będzie światłem, co idealnie współgra z sakralnym charakterem zastanej przestrzeni. Jednocześnie neon niesie ze sobą także inne, niepokojące konotacje. W kształcie dzieła, kole z krzyżem w środku, bez większych trudności można rozpoznać logo niemieckiego przedsiębiorstwa farmaceutycznego Bayer. Za znakiem stoi jednak niechlubna historia firmy, która w czasie II wojny światowej była uwikłana w testy medyczne prowadzone przez nazistów w obozach koncentracyjnych.

W zakrystii, jakby na deser, umieszczony został neon Redrum, który stał się tytułem całej wystawy. Tym razem artysta dosłownie, również w sensie wizualnym, zacytował kultowy horror w reżyserii Stanleya Kubricka Lśnienie z roku 1980. Dlaczego dosłownie? Otóż Czerepok dokładnie odwzorowuje napis „redrum”, który Danny, syn głównego bohatera, pisze czerwoną szminką na drzwiach sypialni swojej matki, i który czytany w lustrzanym odbiciu, zmienia się w słowo „murder” (morderstwo). Powielony również zostaje fragment drzwi kasetonowych, który w instalacji Czerepoka, po raz kolejny, staje się migotliwym krzyżem. Wyglądem przypomina neonowy krzyż apteczny, czym idealnie wpasowuje się w ikonografię poprzedniego dzieła.

Każda z zaprezentowanych instalacji niesie ze sobą wszechogarniający niepokój. Dobór repertuaru filmowego, jakiego dokonał artysta, nie jest oczywiście przypadkowy. Wszystkie neony nawiązują do kultowych filmów, należących już do klasyki gatunku. Horror, thriller, czy dramat wojenny świadczą o tym, że Czerepoka interesuje to co niewyjaśnione, irracjonalne i przerażające. Zło, prowadzące do obłędu, staje się głównym tematem ekspozycji.

Hubert Czerepok, „Madness Is Like Gravity”, 2012, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

Hubert Czerepok, „Madness Is Like Gravity”, 2012, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały Kwartalnika Rzeźby Orońsko)

Neony, poprzez ukazaną symbolikę, ikonograficznie wpisują się w miejsce, stają się integralne z „Kaplicą”. Jednakże, z drugiej strony, ich drażniąca, świetlista, kolorowa forma, to nowoczesne medium artystyczne, kłóci się poniekąd z sakralnym charakterem wnętrza. Dwa porządki nakładają się na siebie. Jednocześnie wystawiane prace współgrają z przestrzenią, jak i rzucają wyzwanie historycznemu miejscu. Pytanie czy jest to bardziej dialog, czy prowokacja? Czy neonowy krzyż staje się tu nowoczesnym językiem, sakralnym znakiem XXI wieku? Czy spopularyzował się na tyle, że można już o nim mówić jako o popkulturowym wytworze?

Wszystkie inspiracje filmowe Czerepoka oscylują wokół amerykańskich hitów, które na dobre zakorzeniły się w świadomości widzów, zyskując tym samym status popkulturowego obrazu. Tak jak niektóre cytaty filmowe, na dobre zadomowiły się w naszej codzienności, tak i niektóre wydarzenia, wielokrotnie przywoływane w kulturze wizualnej, przerabiane na nowo, stają się popkulturowym kodem. Kodem, który wpływa na naszą rzeczywistość, który zaciera granicę faktu i fikcji. Tak poniekąd dzieje się na przykład z tematem wojny w Wietnamie – wydarzeniem już tyle razy obrazowanym, że zyskującym niejako status tematu kultowego. Powszechnym staje się proceder, w którym ludzie przyjmują za prawdę obrazy wygenerowane przez kulturę i podawane przez ekran. Czerepoka zdaje się interesować ten dysonans między tym, jak ukazuje się historię, a jak wyglądała ona w rzeczywistości. Na ile prawdziwy jest obraz, który przekazywany jest nam przez teksty kultury. Artysta bada relacje między fikcją a prawdą, zgłębia mechanizm zacierania się rzeczywistości i kreacji (filmowej). Obserwuje jak pewne aspekty historyczne stają się inspiracją dla innych dzieł, a czasami, jak sam film może wpłynąć na rzeczywistość.

Swoją aktywnością twórczą Hubert Czerepok zwraca uwagę na kwestię funkcjonowania dzieł w kulturze. Pokazuje jak można bawić się obrazami, grać z nimi, dokonywać ich trawestacji. Jak dalece można sięgać do niezmierzonych źródeł kultury wizualnej, czerpiąc z nich inspiracje, zapożyczać do kolejnych wytworów kultury, rozszerzając siatkę odniesień. Rekontekstualizacja zastanych dzieł wskazuje tu nie tylko na wizualną intertekstualność samej sztuki, ale także na zjawisko intertekstualności w kreowaniu historii. I aż chciałoby się rzec – przecież to nie był film.

Tytułowy cytat pochodzi z piosenki «To nie był film» zespołu Myslovitz.

Tekst ukazał się w Kwartalniku Rzeźby Orońsko nr 4/2014

Dodaj komentarz

Wydarzenia

AKCES – 5. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów

Od 16 maja do 7 czerwca 2019 roku

Anastasia Pataridze, Happiness said don’t look for me, 2018 (źródło: materiały prasowe)

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

Od 12 maja do 23 czerwca 2019 roku

Plakat festiwalu XIII Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe)

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Od 26 kwietnia do 29 września 2019 roku

Leon Wyczółkowski, Dziewczyna z okolic Krakowa, 1907, Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo

Od 26 kwietnia do 2 czerwca 2019 roku

Aleksandra Simińska, 1993, Pałac w Samostrzelu, 1993, technika mieszana na kartonie, 367×426 (źródło: materiały prasowe)

W nocy twarzą ku niebu

Od 27 kwietnia do 16 czerwca 2019 roku

Plakat wystawy W nocy twarzą ku niebu (źródło: materiały prasowe)

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem

18–19 maja oraz 25–26 maja 2019 roku

Wnętrze kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, fot. K. Schubert (źródło: materiały prasowe)

Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

27 kwietnia 2019 roku

27 kwietnia 2019 – Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce (źródło: materiały prasowe)

Prototypy 02: Codex Subpartum

Od 12 kwietnia do 9 czerwca 2019 roku

Joseph Beuys, Beuys by Warhol, grafika, 1980 (źródło: materiały prasowe)

Planetarium – wystawa Jiříego Kovandy

Od 11 kwietnia do 30 maja 2019 roku

Jiří Kovanda, Na ruchomych schodach… Odwrócony, wpatruję się w oczy osoby stojącej za mną…, performans, Praga, 1977 r. (źródło: materiały prasowe)

16. Festiwal Misteria Paschalia: kierunek Włochy

Od 15 do 22 kwietnia 2019 roku

Festiwal Misteria Paschalia, fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe (źródło: materiały prasowe)

więcej wydarzeń