Centrum Kultury Katowice, Galeria Pusta: Bartek Jarmoliński, Antyatlas, 7.02-13.03.2014 r.

 

W okresie intensywnych rozważań na temat gender, które wywołują stan nadzwyczajnej czujności i podniecenia graniczącego z agresją, można zauważyć, że to „magiczne” słowo, odmieniane przez niemal wszystkie przypadki, staje się elementem sprytnej manipulacji społecznej. Sylvain Timsit, opisując strategie wpływania na ludzi, trafnie zauważył, że apelowanie do emocji to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki[1]. „Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań” – podkreślał Timsit[2]. Tak właśnie dzieje się w przypadku pojęcia gender. Zupełnie niepotrzebnie – nadmiar emocji nigdy nie wpływa pozytywnie na jakość społecznych dyskusji. Zamieszanie i rozgłos, będące cechą omawianego zjawiska, mają jednak znaczenie dla rosnącego zainteresowania ideą męskości, która zmienia się pod wpływem szybko następujących zmian kulturowych.

Bartek Jarmoliński, „Organika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Jarmoliński, „Organika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tę problematykę idealnie wpisuje się najnowsza wystawa Bartka Jarmolińskiego Antyatlas, którą można oglądać w Centrum Kultury Katowice. Ekspozycja dotyczy re-definicji idei męskości, która aktualnie daleka jest od wizerunku kipiącego testosteronem macho, ukształtowanego przez heteronormatywną wykładnię. Antyatlas wyraźnie ukazuje rozmycie się pojęcia maskulinizmu we współczesnym świecie, w którym zaczyna dominować mężczyzna nie wstydzący się publicznego wyrażania swoich emocji i słabości, czy też zainteresowania własnym wyglądem. Nie jest to zresztą pierwsza wystawa, która porusza tę problematykę. Wystarczy przypomnieć ekspozycję Boys w krakowskim Bunkrze Sztuki (2005), badającą problem kryzysu męskości i tożsamości. Tymczasem Antyatlas jest próbą dostosowania się, jak można przeczytać w tekście towarzyszącym wydarzeniu, „do wymogów dzisiejszej kultury, która akcentuje aspekt zmienności w odniesieniu zarówno do kobiety, jak i mężczyzny”. Jarmoliński na szczęście ucieka od prostych klisz, które raz na zawsze mają określić status współczesnego mężczyzny. Stąd też zaskakujący tytuł jego wystawy, który nie ma nic wspólnego z klasycznym atlasem, zwierającym ilustracje, katalogującym wybrane zagadnienie. Aranżacja ekspozycji tworzy zgrabną narrację w formie przewodnika po zakamarkach męskiej psychiki, obciążonej emocjonalnymi kosztami przystosowania się do wymogów kultury. Ale nie tylko – to także próba nawiązania kontaktu ze swoim „miękkim” ego. Zatem ci widzowie, którzy spodziewali się wystawy ociekającej seksem, potem i obfitującej w nadmuchane po sterydach mięśnie, mogą się poczuć srodze rozczarowani.

Na tytułowy Antyatlas składa się między innymi cykl czarno-białych odbitek, na których ciała zostały sfotografowane w pozycji embrionalnej. Skuleni w pudłach mężczyźni przypominają dzieci, pragnące za wszelką cenę wrócić do łona matki, w którym czuli się bezpiecznie, ponieważ otaczająca rzeczywistość zaczyna ich przerastać. Dla artysty chęć spełnienia społecznych i kulturowych oczekiwań niemal zawsze kojarzy się z traumą, stąd też zdjęcia Jarmolińskiego prezentują gesty bezsilności, strachu i osamotnienia, a co najciekawsze – wywołują one równocześnie chęć opieki nad  porzuconymi w pudłach, niczym szczenięta, mężczyznami. Przeciwwagą dla fotografii stają się umieszczone naprzeciw kadrów obrazy z cyklu Organika (2013/2014), które badają anatomiczne struktury męskiego ciała. Jarmoliński ostrymi pociągnięciami pędzla podkreśla wybrane elementy, takie jak kręgosłup, serce czy płuca. A wszystko to podane jest w wizualnie lekkostrawnej formie, wzbudzającej empatię, dalekiej od etykietowania i niezdrowej fascynacji. W podobnym tonie utrzymany jest film Wstyd (2011), w którym artysta poddaje się zniewalającemu uczuciu kompromitacji. Widz nie dowiaduje się, w jakiej sytuacji został przyłapany Jarmoliński. Obserwuje narastające uczucie bezwładu, kryjące się w subtelnie załzawionych oczach artysty, który nagle znika z kadru. Tymczasem w obrazie Wartości prawdziwego mężczyzny (2010) Jarmoliński pyta o to, co powinien w swoim życiu osiągnąć każdy osobnik płci męskiej. Bohaterami tego filmu stali się przypadkowi mężczyźni w różnym wieku, którzy jednym tchem wymieniają stereotypową wiązankę: zbudować dom, spłodzić syna, posadzić drzewo. Uczestnicy tej artystycznej sondy kpią sobie z tych narzuconych kulturowo wymogów. Niektórzy z nich z dumą opowiadają, że mają córki, nie wybudowali domu, ale dorobili się mieszkania, a co najciekawsze, niemal na każdym kroku podkreślali rolę współczesnych kobiet, które stały się wymagające i bardziej zaradne od mężczyzn. Nie czują się oni przez to zażenowani czy wykastrowani z własnego poczucia męskości. Okazało się również, że nie wszyscy przepytywani mają priorytet zakładania rodziny i bycia jej głową. Młodsi bohaterowie filmu wolą od tego wędrówki po górach albo napisanie książki. Sam obraz, pomimo poważnego wydźwięku, utrzymany jest w bardzo zabawnej konwencji, która obnaża słabości społecznego systemu, kreującego role, jakie powinien w nim odgrywać mężczyzna i kobieta. Artysta podkreśla tym samym, że podział ten już dawno się rozmył i nie da się go ponownie ustalić. Zarówno idea męskości, jak i kobiecości, to towar kulturowo przereklamowany, ale podlegający nieustannej konsumpcji. Jarmoliński śmiało igra z tymi konwencjami, pozując w męskich i damskich butach w cyklu fotografii Twoje buty świadczą o tym, kim jesteś (2011), a w performensie Carte blanche (2013-2014) walczy ze stereotypami dotyczącymi płci i homoseksualizmu, brutalnie wyciskając obrzydliwą, mięsistą maź ze zwierzęcych kiszek.

Bartek Jarmoliński, „Antyatlas”, Centrum Kultury Katowice, 2014, fot. Zuzanna Sokołowska (źródło: dzięki uprzejmości Z. Sokołowskiej)

Bartek Jarmoliński, „Antyatlas”, Centrum Kultury Katowice, 2014, fot. Zuzanna Sokołowska (źródło: dzięki uprzejmości Z. Sokołowskiej)

Wystawa Barka Jarmolińskiego to artystyczne kompendium wiedzy z dziedziny męskości, które dalekie jest od wizerunków sztucznie wykreowanych przez media. Antyatlas stanowi także interesujący głos w kontekście rozważań na temat tożsamości, niemal w całości wchłoniętych przez refleksję feministyczną i sztukę kobiecą. Artysta nie boi się przekraczania jakichkolwiek granic, choć w przypadku idei męskości i kobiecości już dawno została ona zatarta, z czym, jak się okazuje w obliczu toczącej się teraz dyskusji o gender, trudno jest się pogodzić, a co najważniejsze – zaakceptować. Jarmoliński swoim Antyatlasem pokazuje błędne koło kultury, podgryzającej swój własny ogon, ale wciąż próbującej przypinać przeterminowane etykietki „kobiecości” i „męskości”. Jak pokazuje to w swoich realizacjach artysta, nie są już one nikomu potrzebne.

Miriam Hansen, która analizowała dzieła Waltera Benjamina, rozwinęła wprowadzone przez niego pojęcie innerwacji. Dotyczy ono procesu neuropsychicznego, odpowiedzialnego za zmysłowe doświadczenie, które sprawia, że ciało czuje[3]. Benjamin rozważa kierunek odwrotny, czyli przekazanie energii z wewnątrz ciała z powrotem do świata zewnętrznego. Nie rozwija tej refleksji szerzej, czyni to Miriam Hansen; „W ten sposób ciało nie tylko odbiera szokujące przeżycia – szokujące działania Erosa, czerpie również energię stając się porowatym interfejsem” – stwierdziła badaczka, reinterpretując definicję Benjamina[4]. Tym „porowatym interfejsem” stały się procesy przyzwyczajania społeczności do przeżyć seksualnych, które wcześniej uznawano za prywatne lub antyspołeczne. Linda Williams, która wzięła na warsztat przemyślenia Benjamina i Hansen, trafnie skonstatowała: „O ile kiedyś temat seksualnego podniecenia traktowano jako antytezę cywilizowanej kultury, o tyle obecnie nasze ciała wchodzą w podobny do szoku stan podniecenia i – w społecznie uznanym procesie – przyzwyczajają się i otwierają na zmieniające się środowisko”[5]. Czy stanie się tak w przypadku zjawiska gender? Czas pokaże.

  1. S. Timsit, Stratégies de manipulation, 30 maja 2002 r. [online], http://www.syti.net/Manipulations.html [dostęp: 16.02.2014 r.].
  2. Tamże.
  3. L. Williams, Seks na ekranie, tłum. M. Wojtyna, Gdańsk 2013, s. 27.
  4. Tamże.
  5. Tamże.

ZUZANNA SOKOŁOWSKA (1982) – absolwentka historii i filozofii, wykładowca akademicki. Publikowała na łamach Arteonu, Polskiego Portalu Kultury O.pl, Rity Baum, artPapieru oraz czasopisma kulturalnego Fragile.

1 komentarz do artykułu “Przereklamowana męskość”

  1. …myślę, że chodzi także o drugie znaczenie słowa Atlas, czyli dźwigającego na barkach swoich świat… a tu idzie o proces zdejmowania z siebie (przez mężczyznę)tego ciężaru; pozbywanie się poczucia, że odpowiedzialność za losy rodziny, grupy, świata spoczywa tylko na nim. Nawet jeśli wiązały się z tym podziw, splendor, władza, uzależnienie kobiet.

Dodaj komentarz


Artykuły

Opinie

Rozmowy

Czytelnia

Myślnik

Wydarzenia

Prabhakar Pachpute i Rupali Patil. Zwiastunki chaosu

Od 28 stycznia do 18 czerwca 2017 roku

Prabhakar Pachpute, „Góra ucieczki”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Starzyk. Gazetowe obrazki

Od 27 stycznia do 23 lutego 2017 roku

Marek Starzyk, Bez tytułu, 1999–2000 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Sempoliński. Obrazy patrzące

Od 21 stycznia do 26 marca 2017 roku

Jacek Sempoliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Gronowski. Fotografie Krzemieniec/Wołyń 1930–1939

Od 19 stycznia do 19 marca 2017 roku

Ludwik Gronowski, „Na szybowisku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eksplozja litery

Ikonografia tekstualności jako źródła cierpień

Od 12 stycznia do 31 marca 2017 roku

Ireneusz Walczak, „Bartoszewski”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

World Press Photo 2016

Od 14 stycznia do 12 lutego 2017 roku

Warren Richardson, Australia | „Hope for a New Life”, 28 August, Serbia/Hungary border (źródło: materiały prasowe)

Jan Kucz. Antoni Janusz Pastwa

Od 10 stycznia do 8 lutego 2017 roku

„Jan Kucz. Antoni Janusz Pastwa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie, no to nie. Dźwiękowe działania obrazoburcze

Od 11 stycznia do 14 lutego 2017 roku

Ryszard Ługowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka

Od 10 stycznia do 2 lutego 2017 roku

Jerzy Piątek, „Smutek i urok prowincji”, koniec lat 70. i 1 poł. lat 80. XX w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Szymankiewicz. blank

Od 27 grudnia 2016 roku do 22 stycznia 2017 roku

Małgorzata Szymankiewicz, „Office Work 231”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

więcej wydarzeń
U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR