Warsztaty Kultury w Lublinie: Jarmark Jagielloński, 15.08.-17.08.2014 r.

Kamila Leśniak: Jarmarki Lubelskie organizowano już w XV wieku – czy Jarmark Jagielloński odwołuje się do tej tradycji? W jaki sposób?

Marta Graban-Butryn: Lubelskie Stare Miasto, jego brukowane uliczki i renesansowe kamienice, pamiętają tamte czasy i tamte jarmarki, których atmosferę staramy się podczas Jarmarku Jagiellońskiego odtworzyć. Tak jak wtedy, kiedy w Lublinie krzyżowały się szlaki handlowe, tak dzisiaj spotykają się twórcy z różnych zakątków Europy Środkowo-Wschodniej. Na uliczkach, placach i w zaułkach można usłyszeć grajków, muzykantów i bajarzy opowiadających dawno zapomniane historie. Cały Jarmark Jagielloński poświęcony jest dziedzictwu kulturowemu, materialnemu i niematerialnemu, które niegdyś dla naszych przodków było codziennością, a dziś jest do zobaczenia jedynie w muzeum. Jarmark ma je na powrót ożywić, choćby na kilka dni.

Aleksander Bielak, Jarmark Jagielloński (źródło: materiały prasowe organizatora – Warsztatów Kultury w Lublinie)

Aleksander Bielak, Jarmark Jagielloński (źródło: materiały prasowe organizatora – Warsztatów Kultury w Lublinie)

Czy wprowadzili Państwo coś nowego do idei jarmarku? W jaki sposób została ona unowocześniona?

Jarmark Jagielloński to nie tylko jarmark rękodzielniczy i handlowy, ale także bogaty program artystyczny. Odbywają się koncerty, spotkania, projekcje filmów, cały szereg warsztatów rękodzielniczych, a wieczorami słynne już potańcówki, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Lubelski Jarmark, z każdym rokiem ma też inny temat przewodni, wokół którego budowany jest program, co sprawia, że co roku jest niepowtarzalny. W zeszłym roku były to zabawki tradycyjne, które można było podziwiać na wystawach, znaleźć na kilku spośród straganów, a nawet samemu wykonać drewnianego konika czy gliniany gwizdek pod okiem mistrzów. W tym skupiamy się na wycinance ludowej, nie tylko tej z Lubelszczyzny, ale również charakterystycznej dla innych regionów.

Organizowany od 2007 roku Jarmark Jagielloński – w skali regionu, ale i kraju – zdążył zaskarbić sobie rzesze sympatyków. Na czym, Pani zdaniem, polega sukces Jarmarku?

Sama forma jarmarku jako festiwalu jest bardzo popularna. W wielu miastach i miasteczkach możemy najeść się chleba ze smalcem czy kupić miody pitne. W Lublinie atrakcji jest znacznie więcej. Jarmark Jagielloński to trzy dni z blisko 400 artystami ludowymi i inspirującymi się sztuką ludową. Ponad 250 z nich weźmie udział w jarmarku rękodzielniczym, na którym nie tylko będzie można kupić ich wyroby, ale dowiedzieć się, a nierzadko również zobaczyć na własne oczy, jak powstają. To są misternie wykonane dzieła sztuki, począwszy od ceramiki użytkowej, takiej jak ręcznie zdobione talerze, dzbany czy garnki, poprzez wyjątkowe tkaniny dwuosnowowe, drobiazgowe hafty na chustach, obrusach czy koszulach, aż po biżuterię, drewniane zabawki, obrazy i rzeźby. Wystawcy niejednokrotnie są członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych i laureatami licznych nagród. To właśnie wyróżnia lubelski Jarmark Jagielloński od innych.

Oleksandr Bryndikov, Jarmark Jagielloński 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora – Warsztatów Kultury w Lublinie)

Oleksandr Bryndikov, Jarmark Jagielloński 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora – Warsztatów Kultury w Lublinie)

Czy wystawcy zgłaszają się do Państwa sami, czy też prowadzone są poszukiwania interesujących rękodzielników?

Wystawcy mogą się do nas zgłaszać samodzielnie, ale jednocześnie sami poszukujemy nowych twórców, którzy tworzą coś wartościowego, ale jeszcze u nas nie gościli. Stale współpracujemy również ze stowarzyszeniami i związkami twórców ludowych w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Litwie czy Słowacji, żeby mieć pewność, że zaprezentują się u nas osoby, które tworzą zgodnie z wieloletnią tradycją i charakterem danego regionu. Najczęściej wybieramy rękodzielników certyfikowanych, mających osiągnięcia w swojej dziedzinie sztuki.

Lubelski Jarmark co roku jest pełen indywidualności. Jakie wyraziste osobowości będzie można spotkać wśród wystawców tym razem?

Stałym gościem Jarmarku jest pan Ivan Suprunchyk z Białorusi, który wykonuje rzeźby siekierą, gromadząc wokół siebie mnóstwo przechodniów. Ciekawym twórcą jest także Blažena Kriváková ze Słowacji, która zajmuje się wyrobami z drutu. To sztuka niespotykana w Polsce. Będziemy gościć także Stanislava Otrubę, także ze Słowacji, tworzącego dzwonki tradycyjne, niegdyś popularne w całych Karpatach. Najbardziej egzotycznymi wystawcami w tym roku będą chyba panie z Palestyny, reprezentujące organizację „Women in Hebron”. Będziemy mogli kupić u nich ręcznie tkane płótna.

Jarmark Jagielloński 2014, Lublin, fot. Marcin Butryn (źródło: dzięki uprzejmości organizatora – Warsztatów Kultury)

Jarmark Jagielloński 2014, Lublin, fot. Marcin Butryn (źródło: dzięki uprzejmości organizatora – Warsztatów Kultury)

Kultura i sztuka tradycyjna, ludowa często pozostaje w swojej istocie niezrozumiała – w jaki sposób przybliżają Państwo to zagadnienie publiczności?

Jednym z naszych założeń jest edukacyjny wymiar Jarmarku i co roku staramy się zaprosić uczestników na ciekawe warsztaty. Stałym punktem programu jest Letnia Szkoła Rzemiosła Ludowego, co roku poświęcona innej dziedzinie – w tym roku będzie to Letnia Szkoła Wycinankarstwa. Ciekawą formą warsztatów muzycznych są spotkania z mistrzami, podczas którego istnieje okazja do nauki gry i wspólnego muzykowania z wybitnymi muzykantami, w tym roku ze Stanisławem Głazem z Dzwoli, z Bronisławem Rawskim z Kocudzy i ze Zbigniewem Butrynem z Janowa Lubelskiego. Można nauczyć się śpiewać tradycyjne pieśni weselne i poznać ludowe tańce, takie jak oberki czy polki. Prowadzący nie tylko pokazują, jak wykonać wycinankę czy w jaki sposób stawiać kroki w hejduku, ale zapoznają uczestników z historią oraz głębokim znaczeniem, jakie niesie ze sobą sztuka ludowa.

Dla Jarmarku Jagiellońskiego charakterystyczne są wyważone proporcje pomiędzy handlem a wydarzeniami stricte kulturalnymi: spotkaniami z twórcami, warsztatami, wystawami, koncertami. Jak w tym roku wygląda program festiwalu od strony „wydarzeń towarzyszących”? Co warto zobaczyć, na czym warto być?

Szczególnie ciekawy jest w tym roku program muzyczny. Usłyszymy m. in. Burdon, jeden z najbardziej znanych zespołów folkowych z Ukrainy, czy Romengo, który prezentuje nowe brzmienie wschodnio-europejskiej muzyki cygańskiej, Karolinę Cichą i Spółkę w projekcie Wieloma Językami i reaktywowany niedawno zespół Lautari z projektem Vol 67., nawiązującym do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga.

Na pewno nie można przeoczyć wystawy Bereniki Kowalskiej Zapomniane Obrzędy Ludowe. Młoda artystka po krakowskim ASP, zainspirowana sztuką tradycyjną, w postaci misternych wycinanek i batików, przedstawia obrzędy związane z wejściem w stan małżeński oraz odejściem do świata zmarłych. W dość nietypowej formie będzie też można zapoznać się z legendami lubelskimi, prezentowanymi przez lubelski teatr improwizacji No Potatoes. Dużym powodzeniem co roku cieszy się także Noc Świątyń, czyli nocne zwiedzanie najpiękniejszych lubelskich kościołów i cerkwi.

Jarmark Jagielloński 2014, Lublin, fot. Marcin Butryn (źródło: dzięki uprzejmości organizatora – Warsztatów Kultury)

Jarmark Jagielloński 2014, Lublin, fot. Marcin Butryn (źródło: dzięki uprzejmości organizatora – Warsztatów Kultury)

Czy ma Pani ulubiony punkt tegorocznego programu?

Najbardziej czekam na koncert Terra Kozakorum – Tradycyjne Pieśni i Melodie Ukrainy. Myślę, że nie można zrozumieć współczesnej Ukrainy, nie znając zjawiska kozactwa, o którym powstało wiele pięknych pieśni ludowych. Na scenie wystąpią młodzi śpiewacy i muzycy ukraińscy z Kijowa, Równego i Lwowa. Usłyszymy Hulajhorod – zespół tworzący bardzo skoczne i wesołe melodie. Grają na bębnie, dwojgu skrzypiec i basach. Wystąpi również grupa More z Jurijem Pastuszenko na czele, Andrij Liaszuk grający na lirze korbowej oraz Jarosław Kryśko, który – jak sam o sobie mówi – kobzarzy pomiędzy ludźmi.

Jaki będzie Jarmark Jagielloński 2015? Czy planują Państwo modyfikację dotychczasowej formuły, wprowadzenie w życie nowych pomysłów?

Wypracowana przez lata formuła jak dotąd się sprawdza, ale co roku pojawiają się jakieś nowości i drobne zmiany – rewolucji nie przewidujemy.

Podobnie jak w latach ubiegłych odwołamy się przede wszystkim do tradycji. Zaprezentujemy sztukę i rzemiosło ludowe przedstawicieli regionów, których do tej pory na Jarmarku Jagiellońskim nie gościliśmy. Nie jest to proste, ponieważ twórcy, wyjątkowi, prezentujący oryginalne wyroby i wzory to już często starsze osoby i ich wyjazd na Jarmark często bywa niemożliwy. Mimo to udaje się nam nawiązywać współpracę i zapraszać kolejnych artystów. Co roku poszerzamy również program artystyczny lub przedstawiamy nowopowstałe, wartościowe  zjawiska, które niosą ze sobą interesującą treść. Kolejny rok z pewnością będzie zawierał w sobie te elementy.

KAMILA DWORNICZAK-LEŚNIAK (1985) – historyk sztuki ze specjalizacją muzealniczą, doktor nauk humanistycznych, autorka tekstów krytycznych i redaktorka. Zajmuje się historią fotografii i krytyki artystycznej w Polsce, a także różnymi obszarami polskiej sztuki współczesnej. W latach 2009–2014 doktorantka w Katedrze Historii Sztuki Współczesnej KUL. Laureatka Nagrody im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa za rozprawę doktorską poświęconą recepcji wystawy The Family of Man w Polsce (2014). Publikowała m.in. w Magazynie O.pl, „Dwutygodniku”, „Arteonie”, w latach 2010–2012 szefowa oddziału lubelskiego Internetowego Magazynu „Teatralia”. Od 2013 do 2017 roku redaktor naczelna O.pl.

Dodaj komentarz

Wydarzenia

AKCES – 5. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów

Od 16 maja do 7 czerwca 2019 roku

Anastasia Pataridze, Happiness said don’t look for me, 2018 (źródło: materiały prasowe)

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

Od 12 maja do 23 czerwca 2019 roku

Plakat festiwalu XIII Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe)

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

Od 26 kwietnia do 29 września 2019 roku

Leon Wyczółkowski, Dziewczyna z okolic Krakowa, 1907, Muzeum Narodowe w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo

Od 26 kwietnia do 2 czerwca 2019 roku

Aleksandra Simińska, 1993, Pałac w Samostrzelu, 1993, technika mieszana na kartonie, 367×426 (źródło: materiały prasowe)

W nocy twarzą ku niebu

Od 27 kwietnia do 16 czerwca 2019 roku

Plakat wystawy W nocy twarzą ku niebu (źródło: materiały prasowe)

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem

18–19 maja oraz 25–26 maja 2019 roku

Wnętrze kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, fot. K. Schubert (źródło: materiały prasowe)

Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce

27 kwietnia 2019 roku

27 kwietnia 2019 – Dzień Wolnej Sztuki w muzeach i galeriach w całej Polsce (źródło: materiały prasowe)

Prototypy 02: Codex Subpartum

Od 12 kwietnia do 9 czerwca 2019 roku

Joseph Beuys, Beuys by Warhol, grafika, 1980 (źródło: materiały prasowe)

Planetarium – wystawa Jiříego Kovandy

Od 11 kwietnia do 30 maja 2019 roku

Jiří Kovanda, Na ruchomych schodach… Odwrócony, wpatruję się w oczy osoby stojącej za mną…, performans, Praga, 1977 r. (źródło: materiały prasowe)

16. Festiwal Misteria Paschalia: kierunek Włochy

Od 15 do 22 kwietnia 2019 roku

Festiwal Misteria Paschalia, fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe (źródło: materiały prasowe)

więcej wydarzeń