Z wielką pompą zakończono 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Dyrektor Berlinale, Dieter Kosslick oraz członkowie międzynarodowyego jury pod przewodnictwem Jamesa Schamusa wręczyli nagrody laureatom. Na sali byli obecni politycy, dyplomaci, ambasadorzy Argentyny, Brazylii, Danii Włoch, Austrii, Hiszpanii, Urugwaju, Chin. Austriacki Minister Kultury, niemieccy politycy. A wśród czołówki niemieckojęzycznych aktorów i reżyserów: Volker Schlöndorff, Wolfgang Kohlhaase, Hannelore Elsner, Martina Gedeck, Michael Gwisdek, Klaus Hoffmann, Christoph Waltz. Nie zabrakło też laureatów Złotych i Srebrnych Niedźwiedzi z lat poprzednich, jak Jasmili Žbanić czy Nazif Mujic.

Nazif Mujic, 63. Berlinale, fot. Alexandra Hołownia (źródło: dzięki uprzejmości A. Hołowni)

Nazif Mujic, 63. Berlinale, fot. Alexandra Hołownia (źródło: dzięki uprzejmości A. Hołowni)

Wypada na dłużej zatrzymać się przy tym drugim nazwisku, bo skłania ono do zastanowienia się nad słusznością wyborów jury. Zauważyć można bowiem, że niemiecki festiwal instrumentalizuje swe nagrody, podążając za polityczną koniunkturą. Tak było między innymi w 2013 roku, kiedy jury 63. Berlinale pod przewodnictwem Wong Kar-Waia przyznało Srebrnego Niedźwiedzia za najlepsze aktorstwo debiutantowi i amatorowi, Romowi Nazifowi Mujicowi. Dziennikarze byli zaskoczeni, gdyż wielu zawodowych aktorów stworzyło lepsze kreacje od grającego samego siebie w Senada (Epizod z życia zbieracza złomu) Mujica. Odtwarzający rolę księdza w filmie Małgośki Szumowskiej W Imię Ojca Andrzej Chyra, ze względu na aktorski kunszt, niewątpliwie bardziej zasługiwał na tę wysoką nagrodę. Berlińskiemu jury chodziło jednak o zwrócenie uwagi na uciskaną w Bośni i Hercegowinie mniejszość romską. Szampan, owacje, blichtr przyjęć zmieniły chwilowe życie Nazifa Mujica. Gdy po powrocie do wsi, w której mieszkał, Poljice koło Sarajewa, ubrany w elegancki garnitur wywijał statuetką, radość okolicznych mieszkańców nie znała granic. Witała go lokalna telewizja, a arabska Al Jazeera nakręciła o nim reportaż. Dzieci zrobiły ogromny transparent z napisem: „Tutaj mieszka najlepszy aktor z Bośni i Hercegowiny. Sąsiedzi, znajomi i krewni, skandując jego imię, zgotowali mu przyjęcie godne bohatera. Nazif Mujic został prominentem. Był rozpoznawalny nawet w Sarajewie. „O, pan dostał Niedźwiedzia i nominację do Oscara! A więc jest pan bogaty i może płacić tyle, ile zażądamy” – mówili różni ludzie. Mujica ogarniał strach.

Nagroda Srebrnego Niedźwiedzia nie jest nagrodą pieniężną, ale prestiżową. Aktorowi nie przyniosła więc nic oprócz krótkotrwałego triumfu na czerwonym dywanie. Spopularyzowała natomiast film i reżysera. Zainteresowanie mediów szybko minęło, a Nazif Mujic nie otrzymał kolejnych propozycji. Ponownie stał się tym, kim był, a więc zbieraczem drewna i złomu. Rozczarowany i załamany, podejrzewał, że okradł go rząd Bośni i Hercegowiny oraz reżyser Danis Tanovic. Ten zaś twierdził, że jego film, wykonany za siedemnaście tysięcy Euro, stanowił niskobudżetową produkcję. Producentka do dziś zresztą spłaca kredyt w banku. Niektórzy pracownicy zespołu, w tym sam reżyser, dobrowolnie zrezygnowali z honorariów. Tanovic podkreślał, że traktował Mujica z szacunkiem i respektem. Na planie zarówno on, jak i jego żona za jeden dzień zdjęciowy otrzymywali pięćdziesiąt Euro. Każde z nich zarobiło więc pięćset Euro. Cóż, Bośnia i Hercegowina to ubogie państwo, gdzie najbiedniejszą społeczność stanowi właśnie grupa dziesięciu tysięcy Romów. Ponad 70% nie ma żadnej pracy. Ich osady, pozbawione dopływu prądu i wody, charakteryzuje również brak dostępu do środków transportu…

Jury 64. Berlinale, fot. Alexandra Hołownia (źródło: dzięki uprzejmości A. Hołowni)

Jury 64. Berlinale, fot. Alexandra Hołownia (źródło: dzięki uprzejmości A. Hołowni)

Nazif Mujic mocno wierzył w swój berliński sukces. Dlatego pod koniec 2013 roku wraz z żoną i córkami przyjechał do Niemiec. Zamieszkał w domu dla uchodźców w Berlinie, w mieście, w którym stał się gwiazdorem. Ale tym razem nie miał szczęścia. Nie dostał azylu. Uzasadnienie emigracji – bieda – nie jest bowiem wystarczającym powodem przyznania stałego prawa pobytu. Srebrny Niedźwiedź nie pomógł. Dziewiątego marca 2014 roku Nazif Mujic wraz z rodziną musi więc opuścić Niemcy. Jeśli tego nie zrobi, zostanie przymusowo wydalony. Według informacji prasowej z dnia siódmego lutego tego roku, dzięki interwencji szefa Berlinale, Dietera Kosslicka, Urząd do spraw Emigrantów i Uchodźców (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) przedłużył pobyt Mujica w Berlinie o dwa tygodnie. Co będzie potem z nim i jego rodziną? Nie wiadomo. Nazif Mujic nie widzi już dla siebie przyszłości, a Srebrny Niedźwiedź stał się dla niego prawdziwym problemem. Poza tym, z powodu choroby przepukliny dysku, nie może już pracować jako zbieracz złomu. Zamierza więc oddać nagrodę w zamian za możliwość życia i pracy w Niemczech. „Jestem prostym człowiekiem. Nigdy nie kradłem. Pragnę tylko normalnie żyć. Chcę, by moje dzieci zdobyły wykształcenie. Moja córka podrzuca sobie tego dwu i półkilogramowego niedźwiedzia, bo to jedyna zabawka jaką ma. Głupio będzie, gdyby dzieci mówiły o mnie: «Nasz ojciec jako najlepszy aktor nie zostawił nam nic oprócz tej statuetki»”.

Berlinale zaprosiło Nazifa Mujica na otwarcie tegorocznego festiwalu. Całej rodzinie zafundowano hotel średniej klasy. Mujicowi kupiono buty, koszulę i garnitur, by mógł godnie celebrować swój ubiegłoroczny sukces. Aktor nadal czeka na propozycje ról, bo do Bośni już nie wróci. „Wolę się powiesić niż dalej mieszkać w Bośni…” – powiedział dziennikarzom. W ramach pomocy Mujicowi w domu Südost w Berlinie zorganizowano specjalne projekcje filmu Senada oraz spotkania z aktorem.

 

1 komentarz do artykułu “Berlinale na zakręcie”

  1. Marzena Beata G.

    Co za smutna historia. Zapewne nie jedyna w swym rodzaju, bo tak bardzo często kończy się politycznie poprawne uszczęśliwianie na siłe, czyli dawanie ryby zamiast wędki, jakże często połączone z zaburzeniem tożsamości osoby, wykorzenianiem jej z kultury, ustalonego trybu życia, rugowaniem jej z własnego miejsca, niszy jaką osoba wypracowala sobie w społeczeństwie.
    To nasz, zachodnio-atlantycki grzech pychy i bezmyślności.

Dodaj komentarz


Recenzje

Rozmowy

Czytelnia

Wydarzenia

Fernando Menis – Backstage

Od 16 lutego do 7 kwietnia 2019 roku

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Jakub Certowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Od 8 marca do 2 kwietnia 2019 r.

Plakat XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Paruzel – Retrospektywa

Od 8 lutego do 14 kwietnia 2019 roku

Codzienne zajęcia Biura, 1988-1989, fot. z archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Jarmoliński, Nihil Veditur

Od 2 lutego do 10 marca 2019 roku

Bartek Jarmolinski, Odpad 2, akryl, płótno, 110 × 100 cm (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyspiański. Nieznany

Od 16 stycznia do 5 maja 2019 roku

Stanisław Wyspiański, Zadumana. Życie. tygodnik ilustrowany, literacko-artystyczny, Rok 2, 1898, nr 50

Prawem naszym – zmartwychwstanie

Od 11 grudnia 2018 roku do 24 marca 2019 roku

Pierwodruk "Było to pod Jeną" Walerego Przyborowskiego, Warszawa 1904; ZNiO (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Od 8 do 16 grudnia 2018 roku

11. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (źródło:materiały prasowe organizatora)

Veronica Taussig. Red Black and Yellow

Od 14 grudnia 2018 roku do 3 lutego 2019 roku

Veronica Taussig, fot. Urszula Tarasiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Mielczarek – W poszukiwaniu różnych stanów piękna

Od 16 grudnia 2018 roku do 20 stycznia 2019 roku

Janusz Mielczarek, fot. Tomasz Sętowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Mańczyński. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej

Od 14 grudnia 2018 roku do 24 lutego 2019 roku

„Przystanek IV”, 1984/1985, olej, płyta pilśniowa, Fot. Marcin Kucewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

więcej wydarzeń
U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR