American Film Festival we Wrocławiu, 21.10.-26.10.2014 r.

American Film Festival już od dawna nie musi udowadniać, że jest czymś więcej niż tylko kolejnym przystankiem na festiwalowej mapie Polski. Chociaż Wrocław od kilku lat ma swój sztandarowy przegląd filmowy i AFF zapewne nigdy nie zagrozi silnej pozycji Nowych Horyzontów, nie należy tego październikowego święta kina amerykańskiego lekceważyć. Od pięciu lat bowiem konsekwentnie i z sukcesem kroczy ono wyraźnie wytyczoną ścieżką. Rok w rok odczarowuje amerykańską branżę filmową, zabierając nas w podróż po wszystkich stanach kina i przyprawiając o zazdrość mieszkańców niemalże całej Europy. Bo AFF, czym należy się chwalić, jest – poza francuskim Deauville – jedynym na Starym Kontynencie przedsięwzięciem tego rodzaju. Nic zatem dziwnego, że twórcy zza oceanu chętnie prezentują tu swoje dzieła, z każdym rokiem coraz liczniej przybywając do miasta stu mostów.

„Obywatel Kane”, reż. Orson Welles, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obywatel Kane”, reż. Orson Welles, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roman Gutek zjadł zęby na organizacji festiwali filmowych. American Film Festival to jego najmłodsze dziecko, które mimo niewielkiego stażu świetnie daje sobie radę. Dzieje się to za sprawą wspaniałego teamu, który Roman Gutek tworzy wraz z Urszulą Śniegowską – dyrektor artystyczną wydarzenia. Dzięki tej dwójce w październiku każdego roku w mieście nad Odrą mamy namiastkę prestiżowego festiwalu Sundance. Co prawda na gwiazdy wielkiego formatu, jak Robert Redford, nie ma póki co liczyć we Wrocławiu, ale repertuar jest już bliski temu z Salt Lake City. Może dlatego otwierający tegoroczny przegląd Whiplash w reżyserii Damiena Chazelle’a oraz zamykający Foxcatcher Bennetta Millera nie były dla nikogo zaskoczeniem. Brak zaskoczenia nie miał jednak zupełnie wpływu na satysfakcję z oglądania. Ale o tym za chwilę.

Tegoroczny repertuar zasługuje na uznanie. Co prawda tandem Gutek-Śniegowska w ciągu tych pięciu lat zdążył nas już nieco „zepsuć” wysokim poziomem prezentowanych obrazów. W tym roku sześć dni festiwalowych wypełniono 70 projekcjami filmów – począwszy od retrospektywy zdobywcy Oskara – Orsona Wellesa oraz przeglądu filmów gościa specjalnego i jednocześnie laureata Indie Star, Whita Stillmana, przez najnowsze dzieła Cronenberga, Millera, Araki’ego, na Swanbergu i Greenie kończąc. Co prawda filmy fabularne stanowiły zdecydowaną większość, ale dokumenty zaprezentowane w dwóch sekcjach – American Docs oraz Special Docs – cieszyły się równie dużym zainteresowaniem. Publiczność, która na AFF ma prawo głosu, ponownie wybrała swoich filmowych faworytów. O ile w poprzednich latach wybór festiwalowiczów nie zawsze pokrywał się z moimi typami, o tyle tym razem byliśmy całkowicie jednomyślni. Dokument Po prostu życie (Life Itself) o zmarłym niedawno Rogerze Ebercie – wybitnym krytyku filmowym, guru wielu pokoleń publicystów i kinomanów oraz niepoprawna politycznie, bo podejmująca (aczkolwiek dość przewrotnie) temat aborcji, komedia Obvious Child na to wyróżnienie zasługiwały.

„Whiplash”, reż. Damien Chazelle, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Whiplash”, reż. Damien Chazelle, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

American Film Festival to przegląd filmów, które poniekąd stoją w opozycji do Hollywood, jego rozmachu i blichtru. Dlatego mam wrażenie, że najnowszy obraz Davida Cronenberga, Mapy gwiazd prezentowany tu przedpremierowo (w dystrybucji kinowej dopiero 7 listopada) nigdzie indziej nie pasowałby tak dobrze. Reżyser stworzył jakże trafny obraz zepsutego Hollywood, współczesnego Olimpu, w którym bogowie o ludzkich zaletach i wadach, ale niebiańskich ciałach, powiązani są więzami wzajemnych relacji, od pogardy po uwielbienie, od miłości po nienawiść. Wrocławską publiczność Cronenberg podzielił na pół – to co jedni bezkompromisowo uznali za celną satyrę, inni – za artystyczny bełkot.

Podczas, gdy Mapy gwiazd spotkały się z różnym przyjęciem, otwierający festiwal Whiplash wzbudził tylko i wyłącznie pozytywne emocje. Wydawać by się mogło, że sukces zeszłorocznego otwarcia, który należał do duetu Swinton-Hiddleston wspieranego nazwiskiem Jima Jarmuscha trudno będzie przebić. Tymczasem Whiplash – film w zasadzie wyłącznie o muzyce i muzykach, i ze znacznie mniej gwiazdorską obsadą (J. K. Simmons – mistrz drugiego planu i Miles Teller – objawienie amerykańskiego kina niezależnego) zafundował nam emocjonalny rollercoaster. Szaleńcze tempo akcji nie zwalnia ani na trochę, a muzyka gra jak oszalała, tak że długo po wyjściu z kina dudniły mi w uszach amerykańskie standardy – tytułowy Whiplash czy Caravan. Dawno kino nie dostarczyło mi tak intensywnych wrażeń i nie zaangażowało mnie tak silnie w losy bohatera. Oglądając film niemal czułam fizyczny ból i zmęczenie młodego perkusisty. Wyraźnie odczuwałam też jego złość i rozczarowanie po pierwszych muzycznych niepowodzeniach, zażenowanie i wstyd, gdy nie był w stanie wypełnić poleceń nauczyciela. Filmów podejmujących temat relacji mistrz-uczeń w kinematografii znajdziemy wiele, jednak Whiplash po mistrzowsku ubiera tę relację w emocje.

„Foxcatcher”, reż. Bennett Miller, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Foxcatcher”, reż. Bennett Miller, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po największym zaskoczeniu wypadałoby opowiedzieć o festiwalowym rozczarowaniu. Wielu wskazuje na Foxcatchera, zamykający festiwal obraz Bennetta Millera, twórcy niezapomnianego Capote. Nie mogę się z tym zgodzić. Co prawda, zapewne jak inni widzowie, spodziewałam się petardy na miarę wspomnianego Whiplash, tymczasem dostałam przeszło dwugodzinny film, który w porównaniu do dzieła Damiena Chazelle’a ma wyraźne problemy z dynamiką akcji. Trudne do zniesienia są również wszędobylskie przejawy patriotyzmu i ochocze wymachiwanie amerykańską flagą. Na szczęście, w ocenie całości wady te okazują się tylko drobiazgami. Zaskakujący zwrot akcji w drugiej połowie filmu rehabilituje ślamazarny początek. A zbyt nachalny patriotyzm wynagradza intrygująca, bo oparta na prawdziwych zdarzeniach, historia olimpijskich zapaśników, Marka i Davida Schultzów, którzy żądni sportowych sukcesów wchodzą w bardzo skomplikowaną relację z pewnym ekscentrycznym bogaczem. Miller, który nie po raz pierwszy na ekranie podejmuje sportowy temat (wcześniej wyreżyserował Moneyball z udziałem Brada Pitta) dość kurczowo trzyma się faktów, jednocześnie tworzy ciekawe portrety psychologiczne. Pomagają aktorzy. Największą niespodzianką jest dramatyczna rola Steve’a Carella, który do tej pory był dyżurnym wesołkiem Hollywood. Ale ponoć każdy komik ma swoją mroczną stronę. Aktor odsłania ją przed nami wcielając się w rolę zamożnego Johna du Pont, sponsora i samozwańczego mentora zespołu zapaśników. Mark Ruffallo i Channing Tatum w rolach braci Schultz wypadają wiarygodnie, ale w scenach z udziałem Carrella są tylko dodatkiem.

Zawsze wydawało mi się, że komedia jest najtrudniejszym gatunkiem filmowym. O ile w kinie komercyjnym trudno o dobrą, trzymającą wysoki poziom komedię, o tyle kino niezależne radzi sobie z tym gatunkiem doskonale. Dowód? Skeleton Twins i Do Ciebie, Philipe – dwa filmy (nie licząc zwycięskiego w sekcji Spectrum Obvious Child), przy których uśmiałam się do łez i które wraz z bezkonkurencyjnym Whiplash stoją na moim medalowym podium tegorocznej edycji festiwalu. Do Ciebie, Philipie w reżyserii Alexa Rossa Perry’ego to bezczelnie dowcipny portret zakochanego w sobie środowiska literackiego. A tytułowy bohater, koncertowo zagrany przez Jasona Schwartzmana, z powodzeniem może stanąć w jednym szeregu z neurotycznymi intelektualistami Woody’ego Allena czy Noah Baumbacha. Skeleton Twins Craiga Johnsona zamiast na robieniu kariery skupia się na relacjach rodzinnych. Bill Hader i Kristen Wiig wcielają się w role Milo i Maggie – bliźniąt rozdzielonych na prawie dekadę i paradoksalnie połączonych na nowo dokładnie wtedy, gdy chcą odejść z tego świata (Milo nieudolnie podcina sobie żyły, a Maggie ma zamiar połknąć garść ogromnych rozmiarów pigułek). Czarny humor, który wylewa się z ekranu, kryje jednak sporo goryczy i życiowych prawd. Rewelacyjne kreacje Hadera i Wiig – weteranów telewizyjnego Saturday Night Live, są warte każdej minuty spędzonej w kinie.

„Manglehorn”, reż. David Gordon Green, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Manglehorn”, reż. David Gordon Green, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ale AFF miał również coś dla mniej zagorzałych wielbicieli kameralnego kina niezależnego. Widzów przyciągały wielkie nazwiska – Pacino, Chastain, McAvoy, Sarandon. Manglehorn, wyciszony i skromny, zresztą jak większość filmów Davida Gordona Greena, dzięki roli Ala Pacino prezentowany był przy wypełnionej po brzegi sali. Ale ci, którym udało się kupić bilet, na pewno nie żałowali. Green tworzy kolejny (po znakomitym Joe z Nicolasem Cagem) intrygujący portret mężczyzny po przejściach, a historię jego życia opowiada w swoim nieoczywistym stylu, bazując bardziej na emocjach i wrażeniach, aniżeli na linearnej narracji. Nie pożałowali również widzowie, którzy wybrali się na Zniknięcie Eleanory Rigby: oni z udziałem hollywoodzkiej obsady: Jessici Chastain i Jamesa McAvoya. Obraz żółtodzioba w dziedzinie reżyserii Neda Bensona, który porwał się na innowatorski pomysł przedstawienia jednej w historii z trzech różnych perspektyw (niestety w ramach AFF nie zaprezentowano poprzednich części Zniknięcie Eleanory Rigby: On i Zniknięcie Eleanory Rigby: Ona) to jedna z piękniejszych i najsmutniejszych historii miłosnych, a duet Chastain i McAvoy są w swych rolach co najmniej tak samo fantastyczni, jak kiedyś Ryan Gosling i Michelle Williams w Blue Valentine Dereka Cianfrance’a. Tymczasem Eva Green i Shailene Woodley zagrały u Gregga Araki w świetnym Białym ptaku w zamieci – filmie zgrabnie łączącym stylistykę baśni i mrocznego klimatu, a Toni Collette i Anna Kendrick w bardzo kameralnych obrazach (Szczęściarze Megan Griffiths i Szczęśliwe święta Joe Swanberga).

Są artyści, którzy stale powracają na American Film Festival: James Franco, Joe Swanberg, Mark Duplass. I to w różnych rolach – reżyserów, producentów, aktorów. James Franco dał już się poznać wrocławskiej publiczności jako aktor i reżyser. Jednak w tym roku pojawił w całkiem innej odsłonie, jako autor książki Palo Alto przeniesionej na ekran przez Gię Coppollę, debiutantkę o reżyserskich tradycjach rodzinnych. Tymczasem reżyser, Joe Swanberg (w zeszłym roku znakomicie przyjęty obraz Kumple od kufla) tym razem postanowił stanąć także przed kamerą (Szczęśliwe święta). Przy okazji po raz kolejny udowodnił, jakim jest wnikliwym obserwatorem życia. Z kolei Mark Duplass powrócił na AFF w bardzo dobrze przyjętym filmie Dziwak w reżyserii Patricka Brice’a.

„Fargo”, serial, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fargo”, serial, American Film Festival 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na AFF znów można było obejrzeć seriale (podczas trzeciej edycji pokazywano popularne Dziewczyny). Tym razem zdecydowano się na nagrodzony Emmy popularny miniserial Fargo z głównymi rolami Martina Freemana i Billy Bob Thortona. Seria, wymyślona przez Noaha Hawleya, nie jest co prawda kontynuacją fabularnego Fargo z 1996 roku w reżyserii braci Coen, ale jedynie serialowym nawiązaniem. Twórcy festiwalu zagwarantowali jednak możliwość zapoznania się z pierwowzorem organizując pokaz specjalny tego, jednego z najważniejszych dzieł w karierze Coenów.

Nie sposób wspomnieć o wszystkim, co działo się podczas piątej edycji American Film Festival. Tym bardziej, że wrocławski przegląd to nie tylko filmy, seriale, retrospektywy czy nagrody. To także możliwość spotkania się z amerykańskimi twórcami twarzą w twarz, podczas licznych paneli, debat, a nawet nieformalnych spotkań, chociażby w klubie festiwalowym. W ciągu tych kilku jesiennych dni Polski i USA nie dzieli ocean, ani tysiące kilometrów. Ameryka wydaje się być gdzieś znacznie bliżej, jakby na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz


Artykuły

Rozmowy

Czytelnia

Wydarzenia

Prawem naszym – zmartwychwstanie

Od 11 grudnia 2018 roku do 24 marca 2019 roku

Pierwodruk "Było to pod Jeną" Walerego Przyborowskiego, Warszawa 1904; ZNiO (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Od 8 do 16 grudnia 2018 roku

11. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (źródło:materiały prasowe organizatora)

Veronica Taussig. Red Black and Yellow

Od 14 grudnia 2018 roku do 3 lutego 2019 roku

Veronica Taussig, fot. Urszula Tarasiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Mielczarek – W poszukiwaniu różnych stanów piękna

Od 16 grudnia 2018 roku do 20 stycznia 2019 roku

Janusz Mielczarek, fot. Tomasz Sętowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Mańczyński. Malarstwo. 50 lat pracy twórczej

Od 14 grudnia 2018 roku do 24 lutego 2019 roku

„Przystanek IV”, 1984/1985, olej, płyta pilśniowa, Fot. Marcin Kucewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Płonka. Topiel

Od 7 grudnia 2018 do 11 lutego 2019 roku

Marcin Płonka, „Topiel”, Muzeum Współczesne we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo. Concetto

Od 6 grudnia 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku

Joanna Concejo, „Studnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa Krakowska 1932–1937

Od 2 grudnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku

„Kompozycja”, Bolesław Stawiński, ok. 1934, fot. Wojciech Rogowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego

Od 28 listopada 2018 roku do 22 kwietnia 2019 roku

„Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Coming Out 2018 w Koneserze

Od 30 listopada do 21 grudnia 2018 roku

Wystawa „Coming Out 2018” w Koneserze (źródło: materiały prasowe organizatora)

więcej wydarzeń
U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR