37. Gdynia Film Festival. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, 7-12.05.2012, Gdynia

37. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, został przemianowany w tym roku oficjalnie na „Gdynia Film Festival”. Michałowi Chacińskiemu, dyrektorowi artystycznemu znakomicie rozwijającemu słynną trójmiejską imprezę, udało się utrzymać dobre rozwiązanie, polegające na ostrej selekcji tytułów zgłaszanych do konkursu głównego – zamiast pokazywania całego rocznego urobku rodzimej kinematografii. W ubiegłym roku rozwiązanie to znacząco rozjaśniło obraz polskiego kina. W tym roku konkursowy zestaw niespodziewanie obnażył jednak słabości naszej kinematografii: poza kilkoma zdecydowanie wybijającymi się tytułami, nierzadko znanymi już wcześniej z regularnej dystrybucji kinowej, poziom filmów był zdecydowanie niższy.

„80 Milionów”, fot. Jarosł‚aw Sosińs„ki (źródło: materiały prasowe Gdynia Film Festival)

„80 Milionów”, fot. Jarosł‚aw Sosińs„ki (źródło: materiały prasowe Gdynia Film Festival)

Byłem do niedawna rzecznikiem tezy o poprawiającym się od kilku lat stanie polskiego kina, o jego konsekwentnym stopniowym rozwoju, sprawiającym, iż rodzime kino można było wreszcie przestać oceniać podług odmiennych kryteriów niż inne kinematografie. Tegoroczny konkurs kazał mi zrewidować ten pogląd. Według oficjalnych danych produkuje się obecnie w Polsce około trzydziestu kilku filmów fabularnych rocznie – stąd zdumienie budzi fakt, iż mimo najlepszych chęci nie sposób było zebrać w tegorocznym konkursie kilkunastu niezłych filmów. Sporo obrazów kojarzyło się nieodparcie z polskim kinem lat dziewięćdziesiątych, jawiąc się jako niepełne. Bardzo niepokojące jest to, że odnieść te opinię trzeba przede wszystkim do filmów twórców młodych, w ubiegłych latach zaskakujących.

Odstępując od minorowego tonu, przyjrzyjmy się najpierw tym zdecydowanie wyróżniającym się, najjaśniejszym punktom gdyńskiego konkursu. Mocno reprezentowane były filmy obecne już wcześniej w dystrybucji kinowej (aż pięć na trzynaście; dołączenie do konkursowego grona w przedostatnim dniu festiwalu Pokłosia Pasikowskiego stosunek ten tylko nieznacznie zmienia) i omawiałem je już na łamach „Odry”. Włączenie do konkursu nominowanego do Oscara i będącego niewątpliwym wydarzeniem filmu Holland w kilka miesięcy po jego dystrybucji kinowej budziło kuluarowe spory analogiczne do tych, jakie wywołała w roku ubiegłym obecność Essential killing Skolimowskiego. Spory sprowadzały się do kwestii, czy filmy te rzeczywiście potrzebowały gdyńskich nagród, czy też może lepiej było uhonorować je pokazem specjalnym, zasłużonymi brawami i koszykiem kwiatów. Jest to oczywiście spór o nieco szerszym wymiarze związanym z wizją festiwalu: czy powinien on być przede wszystkim forum prezentacji filmów premierowych i nadawania im tak trudno osiągalnego dla kina polskiego promocyjnego kapitału na dalszą drogę, czy też po prostu miejscem przeglądu wszystkich produkcji mijającego roku? Wolałbym pierwsze rozwiązanie, bo funkcję odwołującą się do wizji drugiej pełnią już przecież przyznawane od ponad dekady nagrody Orłów, ale obecnie zdaje się przeważać pogląd przeciwny. W ciemności cieszył się u festiwalowego jury powodzeniem tak wielkim, iż w pewnym momencie można było powziąć obawy, że film ten nie otrzyma jedynie nagrody za debiut. Flagowy okręt polskiego kina ubiegłego roku skutecznie zatopił wszelkie szanse innych filmów, dla których spośród przyznawanych przez jury nagród regulaminowych udało się wykroić zaledwie kilka pomniejszych. Z sześciu najważniejszych nagród (Złote Lwy, nagrody za reżyserię, zdjęcia, scenariusz oraz pierwszoplanowe role męskie i żeńskie) tylko jedna (scenariusz) nie przypadła tegorocznemu kandydatowi do Oscara, trafiając w ręce Piotra Trzaskalskiego i Wojciecha Lepianki za film Mój rower – ciepłą, rodzinną historię krzepiącą serca i familijne więzi, którą niegdysiejszy autor Ediego wraca po latach za kamerę, i która z pewnością znajdzie w kinach swoich widzów.

Dobrze, że jury dostrzegło również, wyróżniając nagrodą specjalną, koprodukcję Droga na drugą stronę Anki Damian – w moim odczuciu jeden z najlepszych filmów 2011 roku, i to nie tylko w kinie Europy Środkowo-Wschodniej. Szkoda, iż tego (opisywanego już na łamach „Odry”) intrygującego formalnie i poruszającego filmu nie udało się lepiej wypromować. Filmów nie opisywanych wcześniej, a stanowiących mocne punkty tegorocznego festiwalu było cztery. Jak najsłuszniej nagrodzona Srebrnymi Lwami Obława Marcina Krzyształowicza sprawiła największą niespodzianką w Gdyni. Fabuła opowiada tu o wegetującym w lasach w czasie drugiej wojny światowej, ostatecznie zdradzonym i rozbitym, partyzanckim oddziale, koncentrując się na losach jednego z żołnierzy – Wydry (Marcin Dorociński), wykonującego wyroki na konfidentach i pochwyconych niemieckich żołnierzach, ocalałego z zasadzki i dokonującego dzieła zemsty. Obraz nieodparcie budzi skojarzenia z ubiegłoroczną Różą, ustępując jej jedynie zaniechaniem obecnego w filmie Smarzowskiego rozmachu historycznej wizji oraz nieco deklaratywnym zakończeniem. Ta drobna niedoskonałość nie psuje jednak dzieła. Trzeci film reżysera, który ostatnią dekadę spędził kręcąc telewizyjne seriale, zachwyca precyzją realizacji, narracyjną wirtuozerią i sugestywnym nastrojem kreowanym nie bez udziału znakomitych, zatopionych w szarościach (sceny leśne) oraz brązach (sekwencje w miasteczku) zdjęć Arkadiusza Tomiaka. Imponuje sposób prowadzenia opowieści, oparty na szeroko stosowanych achronologiach oraz inwersjach i operowaniu niemodną ostatnio w kinie europejskim elipsą, trzymający widza w nieustannym napięciu i stopniowo odsłaniający rzeczywisty obraz tragicznych wydarzeń. W dusznej atmosferze osaczenia ukazany zostaje też naturalistyczny wymiar partyzanckiej egzystencji: dojmujący głód, wszechobecny brud i zimno, borykanie się z seksualną abstynencją, nieodbierające jednak głównemu bohaterowi wiary w Conradowskie wartości. Po seansie Obławy pozostaje myśl, że snucie opowieści osadzonych w czasach drugiej wojny światowej wychodzi polskiemu kinu jak mało co. Niestety, biegłość demonstrowana w opowieściach rozgrywających się przed siedemdziesięciu lat wyparowuje niemal bez śladu, gdy przychodzi mierzyć się z tematyką współczesną.

Strony: 1 2 3

Marcin Adamczak – wykłada w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, w PWSFTviT w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Dyrektor festiwalu Cinemaforum w Warszawie. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2010 i 2011). Laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2011). Autor książek Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku (2010) oraz Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu (2014). Publikował m.in. w "Odrze", "Kwartalniku Filmowym", "Panoptikum", "EKRANach", "Kinie", "Magazynie Filmowym SFP" oraz w kilkunastu tomach zbiorowych.

Artykuł ukazał się w Miesięczniku Odra nr 7-8/2012

Dodaj komentarz


Recenzje

Not a Pretty Story

Magdalena Kargul

„I Am Not Your Negro”, reż. Raoul Peck (źródło: materiały prasowe Magnolia Pictures)

Otwieranie formy

Paweł Bień

Oskar i Zofia Hansenowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ucieczka do przodu

Sebastian Pytel

„Człowiek z magicznym pudełkiem”, reż. Bodo Kox, 2017 (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Świat zahibernowany

Piotr Jemioło

„Zero K”, Don DeLillo, Oficyna literacka Noir sur Blanc, 2017 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W grotach pamięci

Rafał Augustyn

Alberto Ginastera, „Bomarzo”, fot. Javier del Real (źródło: materiały prasowe Teatro Real w Madrycie)
więcej artykułów

Opinie

Rozmowy

Czytelnia

Myślnik

Wydarzenia

Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert

Od 24 listopada 2017 roku do 2 kwietnia 2018 roku

Dom własny Bohdana Lacherta przy ul. Katowickiej 9 w Warszawie, pokój stołowy i oranżeria, fot. Witalis Wolny, 1972, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza

Od 21 listopada do 10 grudnia 2017 roku

Plakat 14. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza (źródło: materiały prasowe)

Chór Alexandrowa – polska trasa koncertowa

Od 21 do 26 listopada 2017 roku

Chór Alexandrowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Od 1 grudnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku

Wawrzyniec Dayczak, projekt Wyższej Szkoły Handlu Zagranicznego przy ul. Sakramentek, widok perspektywiczny, 1934–1938, flamaster i tusz na kalce technicznej, 40,5 x 53,5 cm, ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Superbohaterowie

Od 15 do 19 listopada 2017 roku

Grupa Studnia O. „Don Kichot i jego opowieści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Lynch. Silence and dynamism

Od 12 listopada 2017 roku do 18 lutego 2018 roku

„Shadow of a Twisted Hand Across My House”, 1988, Copyright: David Lynch (źródło: materiały prasowe organizatora)

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017

Od 10 listopada do 31 grudnia 2017 roku

Sebastian Krok, Amor, 2016, tempera, akryl, alkid, lakier do podłóg na pościeli nabitej na krosno, 23x30 cm (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Odciskanie świata

Od 11 listopada do 31 grudnia 2017 roku

Fot. Sandra Kępa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kryptonim Żegota – ukryta pomoc, pomoc ukrytym

Od 16 listopada 2017 roku do lipca 2018 roku

Polskie i żydowskie dzieci, podopieczni domu sierot w Poroninie, po 1945, wł. prywatna (źródło: materiały prasowe organizatora)

37. Konkurs im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP

Od 10 do 16 listopada 2017 roku

Natalia Zakrzewska, Najlepsze Dyplomy 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora

więcej wydarzeń
U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR